5 گام مورد نیاز برای ایجاد دانش صنایع و واحدهای تولیدی از دیدگاه رئیس سازمان انرژی اتمی

[ad_1]

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در سیاست جدید این سازمان، ساخت و توسعه سامانه های پرتوی دانش بنیان برای فرآوری محصولات غذایی و کشاورزی در خاک جمهوری اسلامی ایران در اولویت قرار دارد.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یادداشتی با عنوان «صنعت هسته ای در توسعه تولید و اشتغال دانش بنیان» نوشت: اقتصاد دانش بنیان عامل کلیدی در قدرت دانش است. و فناوری برای صنعت، تجاری سازی فناوری نامیده می شود.تولید دانش بنیان مستلزم طراحی و ساخت فناوری یکپارچه ساختاری است که در فرآیند تبدیل علم و فناوری به صنعت محقق می شود.در شرایط فعلی نقطه شروع استقرار دانش است. صنایع و واحدهای تولیدی شامل پنج مرحله زیر است:

مرحله 1) شناسایی و شمارش قابلیت های عملکردی و فناوری محصولات تولیدی، استخراج عیوب و عیوب برای اجرای طرح بهبود و تبدیل آن به محصولات با کیفیت بالا.
مرحله 2) تعریف و تدوین مشکلات و موضوعات شناسایی شده برای تحقیق و توسعه فناوری به منظور تسریع در اجرای طرح های تحقیقاتی به ویژه فناوری های مرزی دانش، ایجاد محصولات جدید در کلیه شرکت ها و دستگاه های اجرایی ذیربط.
گام سوم) بهره گیری از ظرفیت مراکز تحقیقاتی و ظرفیت سازی پژوهشی با جذب محققان جوان خلاق متعهد به تولید فناوری های پیشرفته از یک سو و استفاده از فناوری ها در اجرای گام های اول و دوم فوق الذکر و هدایت صنعت و اتحاد در از تولید تا تولید محصولات جدید و ارتقای کمی و کیفی محصولات منشأ ظهور نمادهای دانش بنیان است.
گام چهارم) ایجاد فرصت برای شرکت های دانش بنیان و سپردن مسئولیت های سه مرحله فوق برای پیشبرد برنامه های توسعه فناوری در قالب شرکت های همکار.
مرحله 5) ایجاد دفاتر طراحی و مهندسی و آزمایش، به ویژه صنایعی که محصولات و سرمایه بادوام را در اختیار ساختار قرار می دهند تا قدرت خلق محصول ایجاد شود.
نقش فناوری هسته ای در بهبود استانداردهای زندگی، تولید انرژی و پیشرفت صنایع، کشاورزی، علوم پزشکی و بهبود ارائه خدمات در این جوامع غیرقابل انکار است. با توجه به خواص و ویژگی های فعل و انفعالات هسته ای و متنوع ترین کاربردهای فناوری هسته ای، از تولید انرژی گرفته تا ساخت مواد با خواص ویژه، ساخت ابزارهای اندازه گیری دقیق و روش های تشخیص ترکیبات شیمیایی، تغییرات در گیاهان و جانوران. سلول ها و تشخیص و درمان بیماری ها شرایطی هستند که در ادامه حیات تمدن صنعتی، استفاده روزافزون از علم و فناوری هسته ای بسیار محسوس است و این علوم و فناوری های مرتبط با آنها جایگاه ویژه ای خواهند داشت.
در دوره جدید مدیریت، سازمان انرژی اتمی با فضل الهی موفق به تهیه سند توسعه راهبردی صنعت هسته ای در راستای منویات مقام معظم رهبری و سند تحول دولت شد. می توان ادعا کرد که این اولین بار است که این سازمان از یک سند جامع بهره می برد که از توسعه فناوری هسته ای در همه ابعاد آن سود می برد. در این سند به بحث اقتصاد هسته ای از جمله اقتصاد هسته ای توجه ویژه ای شده است و در راس آن تولید انرژی هسته ای است که همراه با ذخایر محدود سوخت های فسیلی، افزایش مصرف انرژی و اهمیت تامین برق در اقتصاد کشور و رشد و توسعه اجتماعی. علاوه بر این، کاهش آلاینده های زیست محیطی نیاز آنها را بیشتر آشکار کرده است. تحلیل روند منابع تقاضا و عرضه انرژی در جهان با توجه به کاهش منابع فسیلی در دهه های آینده و مزایای زیست محیطی و اقتصادی انرژی هسته ای، از عواملی است که این انرژی را به یکی از در دسترس ترین و قابل دسترس ترین انرژی تبدیل کرده است. حامل های قابل اعتماد در توسعه پایدار جهان در نظر گرفته شده است.
در سایر حوزه های اقتصاد هسته ای، استفاده از تشعشعات باعث ایجاد بازار جهانی نیم تریلیون دلاری، ظرفیت سرمایه گذاری مناسب و جذابیت کافی برای حضور شرکت های دانش بنیان در کشور می شود. امروزه تجارت بخش مغفول مانده اقتصاد کشور است که با تلفیق سیاست های علم و فناوری و سیاست های تجاری برای ایجاد مشاغل معنادار می توان به آن دست یافت. دامنه فعالیت های مربوط به استفاده از تشعشعات بسیار متنوع و گسترده است. موضوع تامین غذای سالم موضوعی کلیدی برای دولت هاست. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های متعددی برای نگهداری و تامین مواد غذایی سالم ایجاد شده است که یکی از مهمترین آنها استفاده از دانش هسته ای (فرایند تشعشع) است. بر اساس آمارهای بین المللی، حدود 30 درصد از محصولات کشاورزی و مواد غذایی به زباله تبدیل می شود و فرآیند پرتودهی می تواند باعث کاهش ضایعات شود.
پرتودهی به محصولات کشاورزی و مواد غذایی باعث افزایش ماندگاری (ذخیره مانی)، از بین بردن آفات (حشرات و میکروارگانیسم ها)، تاخیر در رسیدن میوه ها و جلوگیری از جوانه زنی می شود.
استفاده از تکنیک نر عقیمی در کنترل آفات میوه، تولید رادیو واکسن، تولید بذر هیبرید، تولید گلهای زینتی اصلاح شده، قابلیت هضم خوراک دام، تکزایی، تولید گیاهان مقاوم به تنشهای محیطی، تولید قارچهای آفت کش و تولید سوپرجاذبها. ظرفیت تشعشع در کشاورزی است که می تواند با ایجاد زیرساخت های مرحله صنعتی شدن، اشتغال ایجاد کند و محصولات را رقابتی تر کند.
در سیاست جدید سازمان در این بخش، ساخت و توسعه سامانه‌های پرتوی دانش‌بنیان برای فرآوری محصولات غذایی و کشاورزی در خاک جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های اصلی در این زمینه است. حوزه های لجستیکی از سند موجود در وزارت راه و شهرسازی و برخی اسناد دیگر تهیه و 12 حوزه اولویت دار مشخص شد. برای اجرای مفاد این سند، امکان میزبانی سازمان انرژی اتمی از سامانه های پرتو گاما یا الکترونی با مشارکت شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری بخش خصوصی در فاز اول 12 مرکز منطقه ای و در فازهای بعدی سایر مراکز . . امروزه آمریکا، روسیه، چین و هند پرچمداران محصولات کشاورزی و غذایی در جهان هستند و طبق اسناد منتشر شده رشد سالانه آنها بیش از 5 درصد برآورد شده است. از این رو ایران با بیش از 120 میلیون تن متوسط ​​تولید سالانه محصولات کشاورزی و تولید محصولات مهمی مانند پسته، خرما، زعفران و غیره، ظرفیت ارزشمندی برای توسعه این فناوری و ایجاد اشتغال در این بخش دارد. 10 میلیارد دلار، سرمایه گذاری در سیستم های تشعشعی در 12 حوزه اولویت دار به حدود 100 میلیون دلار نیاز دارد که کمتر از یک درصد ارزش محصولات از دست رفته است.
استفاده از تیرآهن در صنایع نفت، پتروشیمی و پلیمر نیز طیف وسیعی از فرصت های سرمایه گذاری و اشتغال است که می توان از آن برای ساخت انواع تیر سنج، شتاب دهنده های صنعتی و قطعات آنها، تولید محصولات پلیمری فرآوری شده، سبک سنگین استفاده کرد. تبدیل روغن، تولید سوخت های زیستی (Biofuels)، تولید کاغذهای بادوام و غیره. با توجه به گستردگی جغرافیای جمهوری اسلامی ایران و هم مرز بودن با کشورهای نفت خیز شمال و جنوب، تامین تجهیزات تشعشعات مورد استفاده در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پلیمر فرصتی استثنایی برای سرمایه گذاری و ورود ستاد است. شرکت هایی که می توانند نیازهای داخلی را تامین کنند و شغل ایجاد کنند. پاسخگویی به نیاز همسایگان، تشعشع 25 میلیون لاستیک خودرو، قطعات پلیمری خودرو (شامل تیوب داخل موتور، بدنه و …) توسط شرکت های قطعه سازی داخلی و شرکت های خودروسازی، نه تنها به ارتقای کیفیت تولیدات داخلی کمک می کند، بلکه می تواند به آن برسد. میلیون دلار در سال. بر اساس آمارهای بین المللی رشد سالانه این صنعت حدود 7 درصد است.
موضوع بهداشت عمومی همواره ارتباط تنگاتنگی با فناوری هسته ای داشته است، اما امروزه سهم کالاهای مرتبط با سلامت در صادرات قابل قبول نبوده و به اندازه کافی در اقتصاد کشور بازتاب ندارد. تولید هیدروژن برای پانسمان، پودرهای پیوند دهنده خون، پلیمرهای آزادکننده دارو، تجهیزات پزشکی استریل، تولید رادیوداروهای تشخیصی، تسکین دهنده و درمانی قابلیت خوبی برای توسعه اقتصاد سلامت مبتنی بر دانش است. تاکنون بیش از نیمی از تجهیزات پزشکی دنیا به ویژه ایمپلنت ها و ظروف آزمایشگاهی و …. با اشعه یونیزان استریل می شوند و رشد سالانه 9 درصد گزارش شده است. آلودگی محیط زیست به ویژه آلودگی هوا و آب بحرانی جدی و ملموس در عصر حاضر است. تاکنون روش های مختلفی برای حل مشکلات زیست محیطی ارائه شده است که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در دهه‌های اخیر، انتشار گازهای سوکس، دی اکسید کربن و نوکس از فعالیت‌های صنایع سنگین، عمدتاً از نیروگاه‌های سوخت فسیلی، نگرانی‌های فزاینده‌ای را ایجاد کرده است. وجود این آلاینده ها باعث بارش باران اسیدی در نقاط مختلف جهان شده است.
علاوه بر این، وجود مواد شیمیایی و میکروب‌ها در آب و فاضلاب نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است که با وجود ظرفیت هسته داخلی، اقدامات بیشتری در این زمینه لازم است. استفاده از شتاب دهنده های الکترونیکی کم مصرف یکی از راه های کاهش آلودگی اقلیمی است که نمونه های صنعتی آن را می توان در کشورهایی مانند لهستان، چین، کره، روسیه و هند مشاهده کرد. در چین، در کارخانه نساجی گوانگژو، یک کارخانه تابش پساب با نصب هفت شتاب‌دهنده الکترونی کار می‌کند که با تابش آب و حذف مواد شیمیایی رنگی از آب مجددا استفاده می‌کند، یا در لهستان در یک کارخانه شتاب‌دهنده سه‌الکترونی برای حذف آلاینده‌ها. آن نصب شده است

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها