گفتگوی تلفنی امیر عبداللهیان و بورل

[ad_1]

وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در تمایل ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار تردیدی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آخرین وضعیت مذاکرات لغو تحریم ها و همچنین برخی مسائل کلیدی منطقه ای و بین المللی را بررسی کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به ادامه رایزنی ها برای رفع تحریم ها گفت: در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و ماندگار تردیدی وجود ندارد. کاخ سفید باید جاه طلبی ها و تردیدهای خود را کنار بگذارد و راه واقع گرایی و حل و فصل را طی کند.

وی با اشاره به تلاش های دیرینه همه طرف ها در وین گفت: سه کشور اروپایی روسیه و چین اکنون آماده نهایی کردن توافق هستند. دولت فعلی باید شجاعت اصلاح سیاست های اشتباه کاخ سفید در گذشته را داشته باشد.

امیر عبداللهیان با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه جوزپ بورل و انریکه مورا، تاکید کرد: دیپلماسی اکنون به خوبی و به خوبی کار می‌کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج مهاجران در افغانستان، بر ضرورت همکاری جدی برای برقراری ثبات و امنیت در کشور، رسیدگی به مشکل مهاجرین افغان، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین بر لزوم تمرکز بر حل سیاسی بحران اوکراین تاکید کرد. امیر عبداللهیان همچنین از ارائه آتش بس موقت در یمن استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که منطقه شاهد آتش بس دائمی، رفع کامل محاصره یمن و توافق یمنی و یمنی باشد.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین گفت: ما معتقدیم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متعددی در حال انجام است.

وی طولانی شدن مذاکرات را سازنده ندانست و پیشنهاد کرد که مذاکرات بین نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک از سر گرفته شود.

بورل با اشاره به جنگ در اوکراین، آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می تواند پیامدهای منفی داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران از توقف جنگ یمن و کمک به پناهجویان در افغانستان، تاکید کرد: اتحادیه اروپا می تواند رایزنی ها، گفتگوها و همکاری های مشترک با ایران را در زمینه های مختلف توسعه و گسترش دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها