کاخ سفید: انتظار نداشته باشید روسیه از شورای امنیت اخراج شود

[ad_1]

یک روز پس از تعلیق روسیه شورای حقوق بشر سازمان ملل در پی حمله به اوکراین، کاخ سفید تاکید کرد که چنین چیزی را برای مسکو در شورای امنیت که این کشور عضو کامل آن است، پیش بینی نمی کند.

به گزارش ایسنا، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری با خبرنگاران گفت: می دانم که سوال این است که آیا روسیه باید از شورای امنیت اخراج شود یا خیر. ما پیش بینی نمی کنیم که چنین اتفاقی بیفتد.

وی افزود: اما شکی نیست که تعلیق اخیر روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل نشانه واکنش جهانی و وحشت خشونتی است که در اوکراین شاهد آن هستیم. اما فراتر از آن، هیچ برنامه ای برای بازنشستگی ندارم.

روسیه روز پنجشنبه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تعلیق شد.

ساکی گفت: «من می‌دانم که روز پنجشنبه ممتنع وجود داشت و تنها 24 کشور از جمله کره شمالی به روسیه رأی دادند. اما مهمترین چیز برای ما این است که آنچه می خواستیم محقق شد و روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل معلق شد.

تنها راه خروج از قطعنامه شورای امنیت در زمان ایجاد شورای حقوق بشر در سال 2005، تعلیق آن بود.

سخنگوی کاخ سفید گفت: “این جدی ترین اقدام موجود است. این اقدام فقط یک بار انجام شده است. این دومین بار در تاریخ است که کشوری از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج می شود. آن لیبی بود.”

وی افزود: این اقدام بسیار مهم بیانگر این واقعیت است که بیش از دو سوم کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل معتقدند به دلیل اقدامات خود برای براندازی و نقض حقوق جهانی بشر نباید نقشی کلیدی در این امر ایفا کنند.

ساکی گفت: «همچنین به این معناست که وقتی روسیه از شورای حقوق بشر تعلیق شود، دیگر نمی‌تواند در جلسات آتی این شورا علیه اقدامات آتی رأی دهد.»

وی همچنین گفت که تحریم های بین المللی به رهبری آمریکا تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد روسیه داشته است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها