پروژه کیت تشخیص تاج بزاقی در کشور

[ad_1]

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد کیت تشخیص سریع بزاق کووید 19 را طراحی و ساختند که نمونه برداری دقیق را با صرفه جویی 97.5 درصدی نسبت به PCR و تنها 2.5 درصد از هزینه مستقیم و غیرمستقیم آن انجام می دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر. حمیدرضا رحیمی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پژوهشگر پارک علم و فناوری این دانشگاه گفت: پارک علم و فناوری خراسان از شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف از جمله بهداشت و درمان دعوت کرد تا نمایشگاهی را در این پارک برگزار کنند. حضور رئیس و هیئت دولت در مشهد.

وی افزود: در این نمایشگاه 30 شرکت دانش بنیان حضور داشتند و محصولات و فناوری های خود را به رئیس جمهور و برخی از اعضای شورای حاکمیت ارائه کردند و نمایندگان این شرکت ها نیز در مورد نوع فعالیت و کاربری خود توضیحات لازم را ارائه کردند. از محصولات آنها به رئیس جمهور.” کردن.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه دانش پژوهان مشهد، نشست هم اندیشی با حضور حجت الاسلام رئیسی برگزار شد، اظهار داشت: با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در این نمایشگاه حضور داشتند. کیت، کیت هایی که در زمان بسیار کوتاه و با هزینه بسیار کم نمونه برداری می شوند و در این محصول در کنار مباحث دقت، سرعت و دقت، صرفه جویی در هزینه و زمان مورد تاکید قرار گرفت.

رحیمی تاکید کرد: در هر موج بحران کرونا به طور متوسط ​​280 میلیارد تومان در سراسر کشور برای تشخیص کرونا به روش تست PCR هزینه می شود که هزینه مستقیم است و در صورت جایگزینی کیت تشخیص سریع کوید 19، موارد فوق الذکر است. تعداد آن 32 خواهد بود. میلیاردها تومان کاهش می یابد و کل هزینه معادل 11.5 درصد هزینه آزمایشات PCR و 88.5 درصد کاهش هزینه است.

وی افزود: به غیر از هزینه مستقیم ذکر شده، هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم بر روی نمونه برداری از طریق تست PCR تحمیل می شود، بیایید این محصول را برداریم و تنها با 2.5 درصد هزینه آزمایش PCR این محصول را تولید کنیم.

یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت دانش بنیان، طراح کیت تشخیص کووید 19 با تاکید بر اینکه طراحی، ساخت و آزمایش میدانی کیت تشخیص کرونا همزمان با آغاز همه‌گیری کووید 19 آغاز شد، گفت: غربالگری با نظارت مستقیم دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاییدیه های بالینی لازم دریافت شد.

رحیمی خاطرنشان کرد: در معاینات عروق کرونر از انتهای بینی (نازوفارنکس) و انتهای حلق (اوروفارنکس) نمونه برداری می شود که حس ناخوشایندی برای مراجعه کننده ایجاد می کند و در کودکان نیز ممنوع است (به دلیل تحریک بینی). رفلکس حلقی (gag) اما کیت تولید شده یک کیت بزاق است و نمونه برداری فقط از داخل دهان انجام می شود. سواب به آرامی در بزاق آغشته می شود و به آرامی روی و زیر زبان کشیده می شود تا آن را مرطوب کند و اثر مخربی ندارد.

وی بیان کرد: تولید کیت بزاقی تشخیص سریع SARS-Cov 2 به صورت مشترک و با همکاری دکتر دکتر در حال انجام است. مشتریان این کیت بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند. ، آزمایشگاه های تشخیصی، دفاتر، کارخانجات، اماکن گردشگری سرپوشیده و زیارتی و کلیه افرادی که در معرض ویروس کرونا هستند.

پارک فناوری علوم بهداشت و پارک فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه انجام تست کرونا با کیت تشخیص سریع کووید 19 بسیار ساده است و نیازی به اپراتور تخصصی ندارد، افزود: این کیت با امکان دریافت پاسخگویی در مدت 20 ثانیه از نظر قیمت کاملا رقابتی و مقرون به صرفه بوده و در شرایط حساس اقتصادی که کشور با آن مواجه است می تواند در جلوگیری از خروج ارز بسیار موثر باشد.

رحیمی گفت: در کنار رئیس جمهور; دکتر. ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر نیز در این نشست حضور داشت و از آن بازدید کرد. مهم ترین درخواست خود را از مسئولان حاضر یعنی اخذ مجوز نهایی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می کنیم و در آنجا حجت الاسلام رئیسی دستورات لازم را به آقای دکتر داد. پناهی جهت پیگیری و ارائه در اسرع وقت به نهاد ریاست جمهوری، لازم است در اسرع وقت شرایط را بررسی و بهترین تصمیم را در این زمینه اتخاذ کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها