ویژه برنامه های بزرگداشت روز سعدی اعلام شد

[ad_1]

ایسنا/ فارس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام کرد: امسال با توجه به مصادف شدن روز بزرگداشت سعدی با ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه های بزرگداشت این شاعر و نویسنده با محوریت فرهنگ قرآنی در آموزه ها از سعدی.

حمیدرضا غنی روز دوشنبه 29 فروردین ماه در جلسه ستاد بزرگداشت سعدی شیرازی که با حضور مسئولان نهادهای فرهنگی استان فارس برگزار شد، با یادآوری اینکه سعدی به اوج زبان فارسی رسید، گفت: سعدی نه تنها برای ایرانیان مسلمان، بلکه برای انسانیت زبانی، دانش و شعور دارد و عطر او در باغ و گلستانت به جان تو می‌رسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به مصادف شدن هفته بزرگداشت سعدی شیرازی با دهه پایانی ماه مبارک رمضان و شب های نور قدر، برنامه های این هفته را با محوریت فرهنگ قرآنی در آموزه ها دانست. : در بخش های اجرایی و علمی انجام می شود.

دبیر نمایشگاه فرهنگ عمومی استان فارس گفت: در این چند روز فعالیت های مختلفی از سعدی و قرآن در شب اول اردیبهشت و همخوانی کلام علما و نویسندگان کشورمان تا شب برنامه ریزی و اجرا می شود. عید سعید فطر که از برنامه های اصلی شب قدر است». در شب عید فطر که تا یازدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد.

قانعی خاطرنشان کرد: از جمله برنامه های راه اندازی شده در ستاد بزرگداشت سعدی می توان به اجرای موسیقی خیابانی، اجرای نمایش خیابانی، برگزاری جشنواره تایپوگرافی اشعار سعدی ویژه تبلیغات شهری شیراز، اجرای پویش سعدی خوانی با انجمن های ادبی و همچنین باشگاه های کتابخوانی کودک اشاره کرد. .نمایشگاه هنر و جوانان فارس در استان برگزار می شود.

رئیس مرکز سعدی شناسی با اشاره به اینکه امسال بیست و پنجمین سالگرد تولد سعدی برگزار می شود، گفت: ربع قرن از آغاز این واقعه مبارک می گذرد و همچنان مشتاقانه در حال خواندن معارف، اخلاق و آن هستیم. بشریت.”

کوروش کمالی سروستانی با یادآوری اینکه امسال سالروز میلاد سعدی با ماه ضیافت الهی مصادف شده است، گفت: رمضان ماهی است که سعدی در آثار معرفتی و انسان دوستانه لون «در راه نجات غرق شدگی می کوشد نه برای برداشتن گلیم». موج “؛ قداست و اهمیت این ماه نزد سعدی به حدی است که در مسائل اعتقادی که رکن اصلی شریعت است و سعدی به آنها بسیار پایبند است و با رویکردهای اعتقادی و انتقادی به این موضوع می پردازد و تاکید و توصیه می کند. که باطن از غذا خالی باشد.ببخش تا دماغ علم در آن روشن شود.

کمالی گفت: مصادف شدن ماه مبارک رمضان و شب های قدر با ایام ذکر سعدی را نیز به فال نیک و جاری شدن رحمت و مغفرت الهی می دانیم و از این منظر دیدگاه شیخ الی الله را ارائه و تصدیق می کنیم. و دوست داشتن خدا.»

مدیر مرکز سعدی شناسی افزود: همزمان با اول اردیبهشت بر سر مزار سعدی به خواندن «سعدی و قرآن» می نشینیم و دکتر سید محمدمهدی جعفری و دکتر سعید رحیمیان به دنبال «تأثیر» از این مرکز خواهند بود. قرآن در آثار سعدی» و بینش سعدی را ببینید معارف قرآن شناخته خواهد شد.

وی افزود: در روزهای ابتدایی 21 اردیبهشت معلمان دیگری مانند دکتر. دکتر نصرالله پورجوادی. محمدجعفر جعفری لنگرودی، عبدالعلی دستغیب، دکتر. میرجلال الدین کزازی، دکتر. دکتر اصغر دادبه راجندر کومار از دانشگاه دهلی، دکتر. . دکتر ناهید نوروزی از دانشگاه بولونیا دکتر محمدرضا امینی عبدالرضا مدرس زاده، سیدعلی میر فتاح، دکتر. سید حسین محمودی، کاوه بهبهانی، دکتر. محمدرضا خالصی، نایب شیرازی و دکتر. فرح نیازکار درباره موضوعات مختلف زندگی و آثار سعدی سخنرانی خواهد کرد.

وی همچنین گفت: هشتم اردیبهشت ماه با حضور اساتید خوشنویسی ایران همچون یدالله کابلی و محمد حیدری، سومین نمایشگاه «حلقه انس» به سرپرستی معین خواه افتتاح می شود.

کمالی سروستانی همچنین گل‌کاری آرامگاه سعدی، گلستان‌خوانی، غزل‌خوانی و انتشار بیست و هشتمین دفتر سعدی‌شناسی را از دیگر برنامه‌های موازی با یاد سعدی عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، مراسم بزرگداشت سعدی همزمان با شیراز در شهرهای دیگر ایران و جهان برگزار می شود. برنامه های این ایام با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شهرداری شیراز، میراث فرهنگی، سازمان گردشگری و صنایع دستی فارس، اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، صدا و سیما برگزار می شود. مرکز فارس و مرکز سعدی شناسی.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها