ممنوعیت صادرات 4 محصول کشاورزی لغو شد

[ad_1]

به گفته سخنگوی گمرک ایران، نامه وزارت جهاد کشاورزی به گمرک مبنی بر ممنوعیت صادرات چهار محصول مورد پیگیری قرار گرفت و به صورت شفاهی به گمرکات اجرایی به وزارت جهاد ابلاغ نشد.

به گزارش ایسنا، در مکاتبه وزارت جهاد کشاورزی با گمرک ایران در تاریخ ۲۸ فروردین ماه، صادرات چهار محصول کشاورزی گوجه فرنگی، بادمجان، سیب زمینی و پیاز ممنوع اعلام شد. اما گمرک امروز (30 فروردین) از لغو این ممنوعیت و عدم اجرای آن خبر داد.

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درباره ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی گفت: به دلیل مسائل فنی و کارشناسی و تغییر نظر وزارت جهاد کشاورزی، این ممنوعیت به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشد. گمرک.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون انتزاع، وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم تولید و بازار در بخش کشاورزی را بر عهده دارد و گمرک نیز مجری قوانین و بخشنامه های قانونی است. مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

لطیفی افزود: ممکن است وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات را به افزایش تعرفه صادرات تبدیل کند و بر اساس موارد مطرح شده، محصولات گوجه فرنگی یا بادمجان گلخانه ای مشمول محدودیت یا افزایش تعرفه صادراتی نشوند.

وی در پایان گفت: معمولاً بازار بر اساس چند روش تنظیم می شود که یکی از آنها افزایش تعرفه صادراتی است. روش دیگر ممنوعیت صادرات کالاهایی است که در بازار داخلی کمبود دارند و روش سوم تنظیم بازار با واردات بدون از دست دادن بازار صادراتی است. از آنجایی که در شرایط تحریم واردات کالاهای مشابه به بازار داخلی رایج نیست، معمولاً از روش سوم برای تنظیم بازار استفاده نمی شود.

اوایل عباس عسگرزاده – معاون وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران خطاب به مقدسی نوشت: به بند (9) مصوبه شماره قانون غلظت، دستور ممنوعیت صادرات محصولات سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و بادمجان تا اطلاع ثانوی به مجریان گمرک صادر شود. .

در پاسخ به این سوال امروز مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس وی همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت که بخشنامه ممنوعیت صادرات چهار محصول کشاورزی خلاف قانون است و اکنون صادرات این محصولات کشاورزی ممنوع نیست.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها