مخبر: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی برای کمک به احیای واحدهای تولیدی غیر فعال

[ad_1]

در جلسه کارگروه پیشرفت ایران با حضور معاون اول رئیس جمهور، گزارشی از پیشرفت 48 طرح مصوب با سرمایه گذاری 17.3 میلیارد دلاری در حوزه های صنعتی و معدنی ارائه شد.

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در این نشست که سه شنبه شب برگزار شد، با اشاره به نقش و اهمیت شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی که به عنوان محرک های توسعه اقتصادی کشور عمل می کنند، تاکید کرد: این شرکت های پیشرو از طریق کمک، سرمایه گذاری و مشاوره به بخش خصوصی و مردم می تواند به ایجاد یک بخش خصوصی سالم، مسلط و کارآمد کمک کند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: بزرگ شرکت‌های بزرگ صنعت معدن که در این کارگروه فعالیت می‌کنند، باید علاوه بر فعالیت‌های توسعه‌ای و کارآفرینی، در الگوسازی شرکت‌های کوچک‌تر و همچنین بخش خصوصی گام بردارند.

مخبر خطاب به مدیران عامل شرکت‌های برتر معدنی کشور تاکید کرد: موتورهای پیشرفت ایران مانند چادری است که هر بخشی از اقتصاد کشور و مردم می‌توانند با آن کار کنند و یا آموزش‌های لازم را ببینند، می‌توانند در آینده به عنوان حامی سایر بخش‌ها باشند. کوچکتر از آنچه هستند، و این رویکرد و چشم انداز می تواند منجر به توسعه یکپارچه شرکت های بزرگ و بخش خصوصی شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین بر ضرورت فعالیت های فراسرزمینی تاکید کرد و گفت: بازار یک میلیاردی همسایگان جمهوری اسلامی ایران می تواند فرصت بسیار خوبی را برای توسعه فراسرزمینی فراهم کند و سیاست خارجی دولت سیزدهم آمادگی کامل دارد تا زمینه های توسعه را فراهم کند. همکاری و مساعدت لازم». تامین زمین برای شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی در ایران.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه، افزود: سیاست های سرمایه گذاری و تامین مالی متقابل باید در کشورهای همسایه دنبال شود. زیرا این مهم به تقویت روابط سیاسی بین کشورها و همچنین ثبات اقتصاد شرکت های بزرگ منطقه ای منجر می شود.

مخبر با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: جوانان تحصیل کرده ایرانی شاغل در شرکت های دانش بنیان ملی توانستند محصولاتی با فناوری بالا، با کیفیت و همچنین ارزان قیمت تولید کنند که کمک بزرگی به اقتصاد کشور به ویژه در دوران تحریم باید از این سرمایه انسانی و علمی به خوبی استفاده شود.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: شرکت های بزرگی که در این کارگروه حضور دارند، علاوه بر حمایت و سرمایه گذاری در بخش خصوصی پایین دستی و کسب و کارهای جدید، باید با همکاری یکدیگر و سایر شرکت های بزرگ، کنسرسیومی برای حل مشکلات تشکیل دهند. . زیرساخت هایی مانند تامین آب، توسعه حمل و نقل و غیره نیز کمک خواهد کرد.

مخبر با اشاره به احیای کارخانه فولاد اردکان پس از 14 سال تعطیلی توسط یکی از شرکت ها، بر ضرورت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل با کمک موتورهای پیشرفت ایران با تمرکز بر سرمایه گذاری و کمک های مشاوره ای تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از این کارگروه خواست تا در اسرع وقت مشکلات و موانع پیش روی شرکت‌های صنعتی و معدنی کشور را شناسایی و پاسخگو باشد تا دولت در صورت نیاز به بررسی و رفع آنها بپردازد.

وی تاکید کرد: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی باید به مسائل زیست محیطی و همچنین مسئولیت اجتماعی و رفع محرومیت در مناطقی که در آن فعالیت می کنند توجه کافی داشته باشند.

در این جلسه که اعضای اصلی کارگروه ایران حامیان پیشرفت حضور داشتند، دبیر کارگروه گزارشی از فعالیت پنج ماهه این کارگروه با محوریت شرکت های بازار سرمایه ارائه کرد و بر 27 شهر تاکید کرد. با سرمایه گذاری 17.3 میلیارد دلاری در معادن، فولاد، مس، پالایش نفت، برق و زیرساخت آغاز شد.

دستاوردها و محصولات این 48 طرح شامل زنجیره فولاد با 13.8 میلیون تن، سنگ آهن، کنسانتره و گندله با 25.5 میلیون تن، مس با 800 هزار تن، پالایش نفت با 14.3 میلیون تن و تولید 3.1 هزار مگاوات انرژی الکتریکی است. برای 85000 نفر اشتغال ایجاد می کند.

همچنین در ادامه این نشست در خصوص فعالیت های فراسرزمینی، گزارشی از آمار ایران در حوزه اقتصاد و همچنین تجارت ایران با شرکای بزرگ تجاری ارائه شد و عنوان شد در راستای توسعه تجارت خارج از کشور با کشورهای حوزه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، در بحث فراساحلی باید کریدور تجاری بین شرکت های داخلی و خارجی طراحی شود.

در این جلسه اعضای اصلی کارگروه نیز پیشنهادات و راهکارهای خود را در زمینه مقاوم سازی واحدهای غیرفعال، مقاوم سازی منابع فلج، بازرسی و اسقاط و همچنین اعطای تسهیلات بانکی ارائه کردند.

در پایان جلسه گزارشی از عملکرد و ساختار نظارت بر پروژه ها و همچنین عملکرد فصلی شرکت های متشکل از کارگروه ارائه شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها