ما باید از ایده ها محافظت کنیم

[ad_1]

26 آوریل به عنوان روز جهانی مالکیت فکری برای حفاظت از ایده ها و خلاقیت های فکری تعیین شده است. روزی که به طور فزاینده ای توجه به اهمیت خلاقیت ذهنی را جلب می کند.

به گزارش ایسنا، مالکیت فکری به مالکیت آفریده های ذهن انسان مانند اختراعات، آثار ادبی و هنری، طرح ها، نمادها و حروف و تصاویر مورد استفاده در تجارت اطلاق می شود. مالکیت معنوی توسط قانون تحت حقوق مالکیت معنوی مانند حق ثبت اختراع، حق چاپ و علائم تجاری محافظت می شود، که به مالکان اجازه می دهد تا با تصدیق مالکیت آن آثار، از خلاقیت های فکری خود، مانند آنچه ایجاد می کنند یا خلق می کنند، بهره مند شوند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، نمونه هایی از مالکیت فکری به شرح زیر است:

1. حق چاپ (کپی رایت)

کپی رایت یک اصطلاح قانونی است که برای توصیف حقوقی که نویسندگان بر آثار ادبی و هنری خود دارند استفاده می شود. آثار دارای حق چاپ از کتاب، موسیقی، نقاشی، مجسمه و فیلم گرفته تا برنامه های کامپیوتری، پایگاه داده ها، تبلیغات، نقشه ها و نقشه های فنی را شامل می شود.

۲. ثبت اختراع

حق اختراع یک حق انحصاری است که به یک پتنت اعطا می شود. به طور کلی، یک حق اختراع به دارنده اختراع این حق را می دهد که تصمیم بگیرد که آیا اختراع می تواند توسط دیگران استفاده شود یا خیر و اگر چنین است، چگونه اختراع مورد استفاده قرار گیرد. در ازای این حق، دارنده حق چاپ ممکن است اطلاعات فنی مربوط به اختراع منتشر شده در سند اختراع را در دسترس عموم قرار دهد.

3. حق ثبت علائم تجاری

ثبت علامت تجاری علامت تجاری است که می تواند محصولات یا خدمات یک شرکت را از سایر شرکت ها متمایز کند. لازم به ذکر است که قدمت این علائم به دوران باستان باز می گردد که صنعتگران امضا یا نشان خود را بر روی محصولات خود قرار می دادند.

4. حق ثبت طرح های صنعتی

طراحی صنعتی جنبه زیبایی شناسی یک محصول است. یک طرح می تواند از ویژگی های سه بعدی مانند شکل یا سطح محصول یا ویژگی های دو بعدی مانند الگوها، خطوط یا رنگ ها تشکیل شود.

5. حق ثبت نشانه های جغرافیایی

نشانه‌های جغرافیایی و حروف مبدأ، علائم تجاری ثبت‌شده روی کالاهایی هستند که منشأ جغرافیایی خاصی دارند و ویژگی‌ها یا شهرتی دارند که عمدتاً به محل مبدا نسبت داده می‌شود. به طور معمول، یک نشانه جغرافیایی شامل “نام محل مبدا کالا” است.

6. حق ثبت اسرار تجاری

اسرار تجاری نوعی حق مالکیت معنوی بر اطلاعات محرمانه یک شرکت است که می تواند فروخته شود یا مجوز صادر شود. استفاده غیرمجاز یا افشای غیرمجاز چنین اطلاعات محرمانه ای به شیوه ای مغایر با رویه های تجاری صادقانه توسط اشخاص ثالث، اقدامی ناعادلانه و نقض حفاظت از این اسرار تجاری تلقی می شود.

سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)

سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) که یکی از زیرمجموعه های سازمان ملل متحد است، به منظور ترویج حقوق مالکیت معنوی در کشورهای مختلف و ارائه راه حل های جهانی در این زمینه ایجاد شد. در سال 2000، این نهاد تصمیم گرفت یک روز در سال را به روز جهانی مالکیت فکری اختصاص دهد و 26 آوریل، که در واقع روزی است که کنوانسیون تأسیس سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 1970 لازم الاجرا شد، به عنوان مالکیت فکری جهانی تعیین شد. روز . کشورهای عضو WIPO هر ساله روز مالکیت معنوی را برای ترویج فرهنگ احترام به مالکیت معنوی و حمایت از پدیدآورندگان جشن می گیرند. WIPO در حال حاضر 193 کشور عضو دارد و 24 معاهده بین المللی مستقر در ژنو، سوئیس را اداره می کند.

مجمع سازمان جهانی مالکیت فکری هر ساله در مقر سازمان ملل متحد در ژنو تشکیل می شود که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در آن حضور دارد. اداره مالکیت فکری نیز زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک تأسیس شد.

منبع: wipo (سازمان جهانی مالکیت معنوی)

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها