مالکیت حرم رضوی پس از 43 سال هنوز حل نشده است

[ad_1]

ایسنا/ خراسان شمالی مشاور شرکت سهامی کشاورزی بهکده رضوی گفت: مالکیت بهکده رضوی پس از گذشت بیش از 43 سال از انقلاب همچنان بلاتکلیف است.

محمد حضرتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در زمان قبل از انقلاب بیماران جذامی به منطقه ای به نام بهکده رضوی در شهرستان مانه و سملقان منتقل می شدند، اظهار کرد: در آن زمان زمینی برای کمک به این بیماران، زمین برخی از آنها به اصطلاح موسسه کمک به جمعیت برای جذامیان در نظر گرفته شده بود.

وی افزود: اما با توجه به اینکه این موسسه در اختیار رژیم پهلوی بود در سال 58 منحل شد اما اسناد ثبتی با عنوان جمعیت منحل شده همچنان در حال کمک به جذامیان است و باید اصلاح و تعیین تکلیف شود.

عضو سابق هیأت مدیره بهکده رضوی با بیان اینکه علت عدم تخصیص مدارک بهکده رضوی به دلیل داشتن متولیان مختلف بوده است، ادامه داد: ابتدا بهداری، سپس کمیته امداد و سپس جهاد کشاورزی متولی شما شدند. .

وی افزود: البته در زمانی که کمیته امداد بر عهده این شرکت بود، لایحه ای را برای تعیین تکلیف این شرکت به مجلس ارائه کرد که پذیرفته نشد و رد شد.

حضرتی تصریح کرد: پس از آن جهاد کشاورزی متولی بهکده رضوی شد و همزمان شرکت بهکده رضوی به سهامی عام کشاورزی تبدیل شد.

وی تصریح کرد: از زمانی که جهاد کشاورزی به مدیریت این شرکت رسیده است، لایحه ای را برای تعیین تکلیف به مجلس ارائه کرده است اما پس از گذشت چندین سال هنوز به تصویب نرسیده است.

مشاور بهکده شرکت سهامی کشاورزی رضوی ادامه داد: در این لایحه آمده است که 49 درصد سهام به نام مردم و 51 درصد به نام جهاد کشاورزی است.

وی تصریح کرد: بهکده رضوی 400 هکتار اراضی آبی دارد که 400 خانوار نیز دارد و اگر 51 درصد اقدامات از سوی دولت باشد مردم متضرر می شوند.

حضرتی تاکید کرد: از سوی دیگر مردم منطقه خواستار رسمیت یافتن آن پس از تصویب لایحه شرکت سهامی کشاورزی هستند.

گفتنی است نامشخص بودن مدارک این شرکت باعث شد که این شرکت نتواند تسهیلات لازم برای توسعه را از بانک دریافت کند.

لازم به ذکر است عباسپور یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی کشاورزی بهکده رضوی در گفت وگو با ایسنا در تاریخ 5 بهمن 93 در خصوص آخرین وضعیت این شرکت گفته بود: با توجه به شرایط خشکسالی و سوء مدیریت در سال های گذشته. سال های گذشته، مشکلات متعددی برای شرکت وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه 80 درصد علوفه مورد نیاز دام در شرکت بهکده رضوی همواره از طریق کشت در زمین های زراعی این شرکت تامین می شده است، افزود: اما به دلیل خشکسالی های شدید و سوء مدیریت در سال های گذشته، امسال نتوانستیم علوفه کنیم. ” تامین نیازهای دام در بهکده رضوی.

وی ادامه داد: کاهش شدید قیمت دام و افزایش بسیار زیاد نرخ نهاده های دامی، شرکت را با چالش های بزرگی مواجه کرد و برای خرید نهاده های دامی باید هزینه زیادی پرداخت می کردیم که باید هزینه نهاده ها را می پرداختیم. گلوی کارگران را بزنیم.

عباسپور افزود: مقداری علوفه برای احشام این شرکت تهیه شده اما آن مقدار کافی نیست و باید تامین شود که بدیهی است نیاز به نقدینگی دارد اما برای تهیه آن همچنان باید گلوی کارگران را بزنیم.

حقوق معوق هر کارگر 70 میلیون تومان

عباسپور با بیان اینکه وضعیت فعلی شرکت سهامی و کشاورزی بهکده رضوی اسفناک است، تصریح کرد: در این شرکت 83 کارگر مشغول به کار هستند که متاسفانه حقوق معوق هر کدام حدود 70 میلیون تومان است.

وی افزود: از سوی دیگر از زمان تاسیس شرکت پرداخت بیمه این کارگران از 12 ماه به 13 ماه موکول شده و امسال نیز حداقل 5 ماه بیمه کارگران تمدید نشده است. “

وی تاکید کرد: در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات این شرکت بحث کارگرانی است که با حقوق معوقه زیادی مواجه هستند و از طرفی بیمه آنها تمدید نشده است.

یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی کشاورزی بهکده رضوی ادامه داد: برنامه این شرکت برای کشت گندم و جو طی سال جاری 130 هکتار بوده که معمولاً در 50 هکتار کشت می شود.

وی تصریح کرد: همچنین علوفه مورد نیاز دام های این شرکت معمولا توسط خود شرکت تولید و توسط دام مصرف می شود و پس از فروش زنده دام، درآمد شرکت به شرکت بازگردانده می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد راس دام سبک این شرکت 2986 راس است، گفت: در سال 89 تعداد راس دام سنگین شرکت 400 راس بوده که به دلیل وضعیت بد این تعداد به 126 راس رسیده و حتی در زمان همچنین مجبور شدیم ژنراتورهای گاو سنگین را بفروشیم.

تعیین تکلیف اسناد ملکی خروجی مشکلات دانشگاه رضوی

عباسپور همچنان در پاسخ به این سوال که راهکارهای پیشنهادی برای برون رفت از مشکلات دانشگاه رضوی چیست؟ وی تصریح کرد: 5.1 درصد سهام این شرکت متعلق به ساکنان بهکده رضوی و مابقی متعلق به دولت است، بنابراین نیازمند حمایت دولت هستیم.

وی افزود: البته حمایت ها از سوی دولت صورت گرفت اما برای رهایی از مشکلات کافی نبود.

وی تاکید کرد: اگر موضوع اسناد مالکیت حرم رضوی حل شود، مشکلات این شرکت برطرف می شود اما این لایحه از سال 88 به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده اما هنوز نهایی نشده است.

وی گفت: با موضوع تعیین تکلیف اسناد شرکت می توانیم از بانک تسهیلات بگیریم و نقدینگی را به شرکت تزریق کنیم و حتی سرمایه گذار را برای سرمایه گذاری وارد شرکت کنیم.

یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی کشاورزی بهکده رضوی گفت: از سال 98 پیگیری هایی برای جذب سرمایه گذار انجام شد و دو سرمایه گذار نیز تمایل خود را برای سرمایه گذاری در این شرکت اعلام کردند و طی جلسه ای در محل استانداری قرار شد این موضوع به نتیجه برسد اما دو هفته از آن زمان می گذرد اما هنوز به جایی نرسیده است.

خوره پاسکاری درباره زندگی حرم رضوی

حسینیان، یکی از اعضای شورای کارگری بهکده رضوی در همان تاریخ در گفت وگو با ایسنا، گفت: می خواستند بهکده رضوی را به گلستان تبدیل کنند، اما همچنان مشکل گروهی به نام پاسکاری است. این است.

وی گفت: بهکده رضوی گل سرسبد خراسان شمالی است که 18 شهید تقدیم انقلاب کرده و همیشه بیشترین حضور را در انتخابات دارد اما اکنون هر یک از کارگران آن حداقل 70 میلیون تومان طلب دارند.

وی افزود: با توجه به تمامی ظرفیت های کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی در شرکت سهامی کشاورزی باخده رضوی هنوز هیچکس نتوانسته این شرکت را از این بلاتکلیفی خارج کند.

یکی از اعضای شورای کار بهکده رضوی با اشاره به اینکه شرایط کنونی بهکده رضوی سخت است، با طرح این سوال که چرا کارکنان نمی خواهند یک بار برای همیشه کارگروه تشکیل دهند و اقدامات تخصصی برای خروج از این شرکت معضل انجام دهند. ?

حسینیان با تاکید بر اینکه شرکت سهامی و کشاورزی بهکده رضوی نیازمند مدیریت سیستماتیک است، افزود: یکی از مهمترین راهکارها برای حل این مشکل تصویب لایحه این شرکت است که به مجلس تقدیم شده است.

برجام لایحه حرم رضوی را کردند

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه برجام را از لایحه دانشگاه رضوی خارج کردند و مسائل معیشتی و کاری، اعطای تسهیلات و… را به آن لایحه گره زدند.

وی افزود: همه مسئولان می گویند در صورت تصویب این لایحه در مجلس، مشکلات کلیسا حل می شود، اما این لایحه هنوز وارد صحن علنی نشده و اعلام شده که در کمیسیون ها چکش کاری می شود، اما تا چه زمانی این لایحه به صحن علنی وارد نشده است. چکش کار خواهد کرد؟” چرا کارگران باید چوب این تعلل و بلاتکلیفی را بخورند؟

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها