قهرمان‌پور: حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی اعتباری است

[ad_1]

مذاکرات هسته ای در وین بیش از یک ماه است که به بن بست خورده است و طرف ها دلایل مختلفی را برای تعلیق زودهنگام ذکر می کنند. ایران به وضوح خواسته های زیاده خواهانه آمریکا را مقصر می داند و غرب نیز بهانه هایی آورده است. اما حذف نام سپاه پاسداران از فهرست به اصطلاح تروریست های آمریکایی، اگرچه تنها یکی از این اختلافات است، اما بیشتر در رسانه ها مطرح می شود، تفاوتی که کارشناسان معتقدند برای هر دو طرف نمادین و شأن آورتر است.

رحمان قهرمان پور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به طولانی شدن مذاکرات هسته ای و حل اختلاف ایران و آمریکا بر سر خروج سپاه از لیست گروه های تروریستی خارجی، گفت: رویکرد، شرایط برای بایدن دشوارتر می شود، علاوه بر این که رفتار بایدن با جنگ در اوکراین باعث تشدید اوضاع و افزایش اعتماد به دولت بایدن شده است. در مقایسه با قبل از حمله روسیه به اوکراین، ایالات متحده احساس می کند که در موقعیت بهتری قرار دارد و می تواند امتیازات بیشتری را در مذاکرات هسته ای کسب کند.

وی افزود: قرار دادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی خارجی توسط مایک پمپئو وزیر امور خارجه پیشنهاد شد در حالی که نهادهای امنیتی آمریکا با این موضوع مخالفت کردند، این اقدام دولت ترامپ بخشی از تلاش برای غیرممکن کردن بازگشت به برجام در سال گذشته بود. دولت های آینده، و امروز می بینیم که این تاکتیک کار را برای بایدن دشوار کرد.

او گفت: «در حالی که تعداد زیادی از جمهوری‌خواهان در سنا و مجلس نمایندگان به دنبال توافق با ایران هستند، دولت باید از سوی برخی جمهوری‌خواهانی که مخالف آن هستند و می‌ترسند در انتخابات کنگره از آن سوء استفاده کنند، نگران شود». با لیست FTO موافق نبود.

قهرمان پور با اشاره به خبری که هفته گذشته به صورت نیمه رسمی در رسانه های غربی منتشر شد، اظهار داشت که بایدن برای حذف نام سپاه قدس از سپاه مشکل دارد اما احتمال حذف نام سپاه از لیست FTO وجود دارد. نمی دانم اگر چنین پیشنهادی در پشت صحنه مطرح می شد، واکنش ایران چه بود. به نظر می رسد دو طرف همچنان در حال مذاکره بر سر موضوع سپاه هستند. از سوی دیگر شاهد هستیم که انریکه مورا نیز به نمایندگی از اتحادیه اروپا در مذاکرات میانجیگری می کند، مقاماتی از قطر، عراق و عمان. با این حال باید منتظر ماند و دید آیا ابتکاری وجود دارد که دولت در این شرایط سخت به آن راضی باشد یا خیر.

وی در خصوص اصرار و تاکید ایران بر حذف نام سپاه از لیست FTO برای بهره مندی ایران از منافع اقتصادی برجام، تصریح کرد: عصر. اما در کل معتقدم حذف سپاه از این لیست برای ایرانی ها و آمریکایی ها بیشتر نمادین است تا عملی. در آمریکا، با توجه به اینکه موضوع ایران و برجام در مناقشات داخلی این کشور گنجانده شده است، دولت بایدن نگران است که با حذف سپاه از فهرست، برخی جمهوری خواهان بتوانند از این موضوع در مبارزات انتخاباتی آتی سوء استفاده کنند، در حالی که برخی از شاکیان جمهوری خواه می دانند که حذف سپاه از این لیست موضوع چندان جدی نیست.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: حذف سپاه از این لیست برای ایران مهم است چرا که قرار گرفتن بخشی از نیروهای مسلح کشور در لیست تروریستی به صورت رسمی و سیاسی قابل قبول نیست. از سوی دیگر، حتی اگر نام سپاه از این فهرست حذف شود، همچنان یکی از گروه‌های تحریمی در لیست‌های دیگر باقی می‌ماند و از این منظر تأثیر عمیقی بر سپاه و فعالیت‌های آن نمی‌گذارد.

وی در خصوص تاثیر حذف نام سپاه از لیست FTO بر بیشترین سود ایران از اجرای برجام، گفت: اجرای برجام مهم است، اما به طور کلی باید فضای حاکم بین ایران و آمریکا و به طور کلی غرب را در نظر گرفت. وی افزود: فرض کنید با اجرای برجام اعلام شود همه شرکت‌ها می‌توانند برای تعامل اقتصادی به ایران بیایند، اما یک روز، یک ماه و حتی یک سال این کار انجام نمی‌شود، به‌ویژه شرکت‌های آمریکایی نمی‌توانند این کار را انجام دهند. ” وی افزود. . زیرا تحریم های ثانویه همچنان پابرجا هستند. بنابراین حتی اگر برجام احیا شود، شرکت های خصوصی با رویکرد محتاطانه به سرعت از او استقبال نخواهند کرد و بیشتر شرایط برای شرکت هایی فراهم شده است که قبلا در ایران کار می کردند.

قهرمان پور تاکید کرد: درست است که با اجرای برجام از منافع اقتصادی صحبت می کنیم، جذاب، واقع بینانه و صحیح است، اما از این نظر باید مراقب بود که سطح انتظارات در اجرای برجام بالا نرود. با توجه به واقعیت های ایران و آمریکا، این مزیت محدود است.

وی درباره درخواست ایران برای یکی دو اقدام آمریکا از جمله آزادسازی منابع مالی ایران به عنوان اقدام اعتمادساز گفت: واقعیت این است که دیوار بی اعتمادی آنقدر بلند است که ممکن است عادی نباشد، اقدامات اعتمادسازی انجام دهید. ” در حال کاهش است. در گذشته مواقعی وجود داشته است که هر دو طرف اقدامات اعتمادسازی را انجام داده اند، اما طرف مقابل آنها را کافی ندانسته است. در عین حال می دانیم که برخی از کشورهای دوست ایران تلاش می کنند این موضوع را به نحوی حل کنند. من معتقدم که اگر اراده سیاسی در واشنگتن وجود داشته باشد، دستیابی به راه حلی که هر دو طرف بتوانند روی آن توافق کنند، دشوار نخواهد بود. تحریم سپاه بیشتر از آنکه یک اقدام محدودکننده واقعی باشد، برای آمریکا نمادین است و برای ایران نیز حذف سپاه از فهرست FTO همین اثر را دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: واضح است که در حال حاضر طرفین از خواسته های خود در موضوع سپاه کوتاه نمی آیند، باید منتظر ماند و دید میانجی ها تا چه حد در این زمینه پاسخ خواهند داد. اکنون دو طرف از هر ابزار چانه‌زنی برای متقاعد کردن طرف مقابل برای پذیرش خواسته‌هایشان استفاده کردند.

قهرمان پور درباره طولانی شدن اختلاف و قطع مذاکرات و توافق احتمالی گفت: شکی نیست که هم ایران و هم آمریکا به این توافق نیاز دارند؛ آمریکا به آن نیاز دارد زیرا می خواهد نقش خود را با خاورمیانه مشخص کند. یکی از سخنگویان اخیر پنتاگون گفت که ارزیابی ایالات متحده از استراتژی خاورمیانه هنوز اجرایی است و هنوز کار برای انجام دادن وجود دارد.

وی ادامه داد: ایران هم از نظر منطقه ای و هم اینکه تلاش می کند در مذاکرات با عربستان اعتمادسازی کند و به نوعی محور ابراهیم (عادی سازی اعراب با اسرائیل) را تضعیف کند، به برجام نیاز دارد. در داخل، دولت رئیسی برای کاهش بخشی از فشار اقتصادی به توافقی نیاز دارد. بنابراین هر دو طرف به این توافق روی کاغذ نیاز دارند، اما تصمیم گیرندگان هر دو طرف نگران توافق و موقعیت خود در رقابت سیاسی هستند. دولت های رئیسی و بایدن فکر می کنند که باید امتیازات بیشتری بگیرند و امتیازات کمتری بدهند و این کار را دشوار کرد. باید دید در هفته های آینده این گره باز می شود یا خیر! من خوشبین هستم که مسیری باز شود، اما نمی دانم چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها