طالبان با فعال شدن جنبش های داخلی در افغانستان حرکت رو به جلو را به چالش می کشد

[ad_1]

یک محقق ارشد مسائل منطقه ای در تشریح چالش های افغانستان از جمله مشکلات اقتصادی، سیاسی و نظامی، افزایش مهاجرت، فقر و غیره گفت: «علاوه بر چالش هایی که طالبان با آن روبه رو هستند، اگر مذاکرات جدی میان طالبان صورت نگیرد. ” ما شاهد تداوم بحران در افغانستان خواهیم بود و با حضور جریان های مختلف و فعال شدن آنها طبیعتاً طالبان نمی توانند همزمان در چند جبهه مدیریت کنند.

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با ایسنا، درباره حوادث اخیر افغانستان به ویژه انفجارهایی که در این کشور رخ داد، اظهار کرد: شمال افغانستان دوران جدیدی از درگیری های داخلی در این کشور رخ داده است. البته در سال های گذشته، طالبان به دنبال گسترش عملیات های بهاری علیه دولت وقت بودند.

وی افزود: اکنون که طالبان خود را یک حکومت قانونی می‌دانند، به نظر می‌رسد مخالفان این عملیات را آغاز کرده‌اند و آغاز بهار نقطه عطفی برای عملیات‌ها و مسائل سیاسی-نظامی در افغانستان است. گروه های زیادی در تحولات افغانستان نقش آفرینی می کنند که مهمترین آنها جبهه مقاومت ملی افغانستان به فرماندهی احمد مسعود است که اکثر نیروهای امنیتی نظامی دولت افغانستان در آن مستقر هستند.

از سوی دیگر، در چندین جبهه در افغانستان شاهد افزایش بوده ایم، مانند چریک های شورای عالی مقاومت ملی که در چندین ولایت اعلام موجودیت کردند، یا چریک های آزادیبخش و همچنین جبهه آزادی ملی در غرب افغانستان و برخی نیروها.» بقیه که مجموعاً هشت جبهه نظامی و سیاسی را تشکیل می دهند، در تلاشند تا طالبان را به چالش بکشند.

رمضانی بونش ادامه داد: در چنین شرایطی طالبان با چالش داخلی مواجه است و شکافی بین دو جناح ایجاد شده است و به نظر می رسد در داخل افغانستان نگرش ها کمی تغییر کرده و در بین رهبران طالبان دیده می شود.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: تحولات متعددی در افغانستان رخ داده است که از آن جمله می توان به مهاجرت، فقر غذایی، ناتوانی طالبان در تامین امنیت غذایی مردم و بحران های دیگر در افغانستان اشاره کرد که جامعه جهانی طالبان را به رسمیت نمی شناسد. به عنوان یک متغیر چیز مهمی است که فشار زیادی بر آنها وارد می کند.

وی تاکید کرد: “با وجود اینکه طالبان تلاش کردند تا مدیریت بهتری داشته باشند، اما نتوانستند مانند یک حکومت، تحولات و امنیت مختلف را ایجاد کنند.”

این تحلیلگر مسائل منطقه همچنین تصریح کرد: بسیاری از تحلیلگران نگاه طالبان به طالبان و عدم عقب نشینی و گسترش این جریان را نوعی اقتدارگرایی و اصرار بر مواضع خود با عدم پذیرش سایر جریان ها و قومیت های دیگر می دانند. این می تواند منجر به جنگ داخلی در افغانستان شود.

رمضانی بونش همچنین گفت: با این وضعیت به نظر می رسد که در صورت عدم خروج طالبان و پذیرش مذاکرات جدی بین الافغانی، شاهد تداوم و انباشت بحران های مختلف در داخل افغانستان باشیم و با تضعیف بیشتر طالبان، سایر گروه ها نیز شاهد باشیم. مانند داعش و القاعده حضور خواهند داشت و روند ناامنی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: علاوه بر این مسائل، با گرمای هوا و حضور روزافزون جریان های مختلف، طالبان نمی توانند همزمان در چند جبهه به مدیریت سیاسی، نظامی و اقتصادی بپردازند و در صورت تداوم این روند، طالبان دست به کار خواهند شد. مطمئناً با چالش هایی روبرو هستیم.” .

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دلیل ناتوانی طالبان در روند مدیریت اقتصادی، سیاسی و نظامی کشور موج عظیمی از مهاجرت به راه افتاده است که یقینا آثار سیاسی و اقتصادی بر تمامی همسایگان به ویژه موج مهاجران غیرقانونی دارد. ” یا به صورت قانونی به کشورهای همسایه مانند ایران و پاکستان رفته و علیرغم وعده های طالبان، ناتوانی مقامات طالبان در عمل به وعده های خود و همچنین ایجاد ناامنی و ترس در جامعه افغانستان بیشتر به چشم می خورد. این امر در کنار ناامنی غذایی، فقر و مهاجرت را در افغانستان افزایش داده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها