صرفه جویی 10 میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در استان یزد/خیز برای کاهش 200 میلیون مترمکعبی آب

[ad_1]

ایسنا/ یزد یکی از اولویت های شرکت آب منطقه ای یزد حفظ و صیانت از منابع آب زیرزمینی موجود و راهکاری نوین برای کاهش هدررفت آب های زیرزمینی است که با مشارکت و همکاری کشاورزان استان گام های بلندی در این راستا برداشته شده است.

«جواد منصوری» معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد در این باره می گوید: یکی از اقداماتی که همواره در شرکت آب منطقه ای یزد برای حفاظت از منابع آب زیرزمینی انجام می شود، شناسایی و پرکردن چاه ها و بهره مندی از چاه هاست. ” غیرقانونی است که با تقویت طرح احیا و تعادل بخشی سال 1394 و تقویت گروه های گشت و بازرسی، اقدامات حفاظتی با جدیت بیشتری دنبال شود به طوری که از سال 1394 تا 1399 بیش از 290 حلقه چاه غیرمجاز پر شده و تلف شده است. و در نتیجه سالانه 6.5 میلیون مترمکعب صرفه جویی در حجم انجام شد.

وی تصریح می کند: سال گذشته بیش از 50 حلقه چاه غیرمجاز در استان یزد پر و سوددهی شد و شاهد صرفه جویی حدود 750 هزار مترمکعبی در این بخش هستیم.

منصوری می گوید: در استان یزد با انجام اقداماتی از جمله کاهش تعداد چاه ها، بستن چاه های بدون کنتور هوشمند و رساندن آب حجمی به چاه های کنتوردار، قسمت قابل توجهی از اضافه برداشت جلوگیری شد.

به گفته وی، با توجه به نصب 92 درصد کنتور چاه کشاورزی و تصویب برنامه مناسب سازی کم آبی، طرح تحویل حجمی آب در استان از سال 1399 آغاز و به تدریج جایگزین بسته شدن چاه ها شده است.

منصوری با ابراز خرسندی از تقویت طرح تحویل حجمی در 1400 و صرفه جویی قابل توجه بیش از 10 میلیون مترمکعب، اظهار می کند: صرفه جویی حجمی ناشی از تحویل حجمی با احتساب کاهش رایزنی ها به بیش از 10 میلیون مترمکعب رسید. و ادامه این روند با توجه به اهداف تعریف شده در برنامه سازگاری با کم آبی پایش خواهد شد.

به گفته وی، سهم کاهش تعهدات در این اقتصاد حدود 2.5 میلیون مترمکعب است.

«سیدعلی اوهاب» رئیس گروه طرح‌های احیا و متعادل‌سازی شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌ها را از ضروریات پایش و کنترل دبی آب‌های زیرزمینی در طرح تحویل حجمی آب می‌داند و می‌گوید: به این ترتیب شرکت آب منطقه‌ای یزد از زمان ابلاغ طرح احیا و متعادل‌سازی آب‌های زیرزمینی و از سال 1394، نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌های کشاورزی و صنعتی در دستور کار قرار گرفت، به طوری که تا اواخر دهه 1400، بیش از 2060 دستگاه کشاورزی چاه ها مجهز به گیج بودند.

وی مشارکت چاه های صنعتی در نصب کنتورها را حدود 430 واحد برشمرد و با اشاره به اقدامات ارزنده این شرکت در توسعه پنل های مدیریتی و سیستم های مانیتورینگ اظهار داشت: از ابتدای سال 1400 با ورود به سال دوم حجم. طرح تحویل، E-online برای ثبت و نظارت بر صورتحساب کنتورها توسعه یافته و در اختیار ادارات منابع آب قرار گرفته است که علاوه بر امکان ثبت اطلاعات صورتحساب، اطلاعات و گزارش های مختلف مربوط به صورتحساب کنتورها و طرح تحویل حجمی را در دسترس قرار می دهد. .

اوهاب در خصوص چاه های بدون کنتور نیز اظهار می کند: با بررسی آمار این چاه ها، برنامه نصب کنتور از ابتدای سال به دبیرخانه های منابع آب ابلاغ و طی بررسی، دبیرخانه ها پیشنهاد زمان نصب را ارائه کردند. به ستاد.” “متر” طراحی و توسعه یافته است.

تمام این اقدامات اعم از نصب کنتور، طرح تحویل حجمی و نظارت بر هزینه‌ها با هدف دستیابی به برنامه پیش‌بینی‌شده در سند انطباق است که در مرحله اول طرح کاهش حجم آب را پیش‌بینی می‌کند. حدود 200 میلیون متر مکعب.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای یزد، محصول اجرای اقدامات فوق با مصرف برق در چاه ها برای مصرف برق چاه ها و در نتیجه کشف منابع آبی در زیر زمین مثبت و موثر بوده است. از سال 1995 کاهش یافته است. همچنین کشت و همراهی کشاورزان برای بستن چاه ها در مواقع بی نیازی به آب، پرهیز از بهره برداری بی رویه و حذف فرهنگ رقابت در برداشت آبخوان از مهمترین نتایج این طرح است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها