شیرین کننده نان سیراف جم مافیای آب را می شکند

[ad_1]

ایسنا/ بوشهر شهردار سابق جم در مورد انتقال آب در پشت صحنه به جم گفت: سیراف فساد همه جا را فرا می گیرد ثانیاً عدم حمایت از آب بران که عمدتاً پتروشیمی ها هستند و سکوت مطلق در برابر آن نشان می دهد که در این سیستم انتقال آب، افراد مشروع و نامشروع سود می برند و حاضر به تکمیل این پروژه نیستند.

ما به دنبال طلای بی رنگی هستیم که مدت هاست برای مردم بوشهر در آستانه بحران قرار دارد. آب، آن مایع لذیذی که فقط بوشهری ها در دمای بالای 50 درجه از دست دادند و فهمیدند طلاست.

برداشت ناکافی از صنعت و کشاورزی باعث کاهش سطح سفره های زیرزمینی جم می شود

شهرستان جم تنها شهر استان بوشهر است که از سفره های زیرزمینی برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت استفاده می کند، اما برداشت بی رویه در صنعت و کشاورزی باعث ریزش آب به سفره های زیرزمینی شهر و دشت جم می شود و دشت خوب است. .

به گزارش ایسنا، اسفندماه سال 96 در دولت نهم و دهم با پیگیری های مکرر طرح انتقال آب از سیراف به جم به عنوان یکی از مطالبات عمومی مردم در دولت تصویب شد. آب سیراف برای جم 102 میلیارد تومان برآورد شد که 51 میلیارد تومان آن را وزارت نفت در سال 89 پرداخت می کند و پروژه تا سال 93 با سرعت و پیشرفت بسیار خوبی ادامه خواهد داشت.

تخصیص اعتبار و تعطیلی پروژه؟!

به گفته فرماندار شهرستان جم، در سال 93 کارفرما که آبفای استان بوشهر است 108 میلیارد تومان از وزارت نفت درخواست کرده که در همان سال از سوی وزارت نفت نیز پرداخت شده است. سرعت کار بسیار کند بوده و در بسیاری از موارد پروژه به طور جزئی یا کامل بسته شده است.

سید احمد احمدپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: از ابتدای دولت جدید به ویژه با حضور احمد محمدی زاده استاندار بوشهر، تلاش ویژه ای برای راه اندازی مجدد این پروژه صورت گرفت که بخشی از مصوبات سفر آیت الله رئیسی به استان بوشهر بود. و در آینده نزدیک تفاهم نامه ای منعقد می شود.وزارت نفت و وزارت نیرو برای تکمیل پروژه متحول می شوند.

عدم برنامه ریزی و نظارت بر دو عامل تاخیر در پروژه سیراف جم

وی معتقد است دو عامل بی برنامگی و نظارت باعث تاخیر در بهره برداری از پروژه سیراف برای جم می شود که امروز در صورت تخصیص کامل منابع لازم حداقل 24 ماه برای بهره برداری از آن زمان لازم است.

احمدپور تصریح کرد: مهم ترین بخش های پروژه که نیاز به تامین و تخصیص اعتبار دارد عبارتند از: برق آب شیرین کن ها و ایستگاه های پمپاژ در مسیر خط انتقال. خط انتقال آب شامل: الف) تکمیل خط انتقال سیراف به جم / ب) خط انتقال از شهرستان پردیس و شهرستان بهرستان / ج) خط انتقال از شهرستان جم و روستاهای بخش مرکزی، 3. • حذف دشمنان خط انتقال و 4. ساخت کارخانه آب شیرین کن توسط سرمایه گذار خصوصی در حال تکمیل است.

رئیس سابق شورای شهر جم در گفت وگو با ایسنا، گفت: هزینه حمل و خرید آب از عسلویه به جم در سال گذشته به مدت یک سال نزدیک به 100 میلیارد تومان و در سال های گذشته حداقل 60 تا 70 میلیارد تومان بوده است. . 100 میلیارد تومان تکمیل می شد.

بردن آب به یک میز بزرگ برای مافیای تانکرها

عبدالحسین اکسیر ادامه داد: اکنون اگر شرکت نفت با کمک پتروشیمی های جم از یک سال قبل به این پروژه پول اختصاص می داد، پروژه واقعاً پیشرفت زیادی می کرد.

وی در خصوص انتقال آب در پشت صحنه به جم خاطرنشان کرد: انتقال آب به جم معضل گسترده تانکرداران و عوامل پشتیبانی است که علاوه بر تخریب زیرساخت های مسیر جم – سیراف، از فساد گسترده ای که وجود دارد حمایت نمی کنند. همه جا ریشه دوانده است.” مصرف کنندگان آب که اکثرا پتروشیمی هستند و سکوت مطلق در مقابل این امر حکایت از آن دارد که در این سیستم انتقال آب افراد مشروع و نامشروع سود می برند و علاقه ای به تکمیل این پروژه ندارند.

اکسیر افزود: با انتقال آب از طریق خط لوله، بسیاری از مشاغل تبدیل به خشتی می شوند، اما وظیفه دستگاه های نظارتی است که وارد شوند تا جزئیات مشخص شود.

رئیس سابق شورای شهر جم با اشاره به وجود مافیای نفتکش ها در شهرستان جم گفت: به گفته برخی از مسئولان حوزه نفتی گاهی پول نفتکش ها برای انتقال آب پرداخت می شد و این یکی از تعهدات شرکت ها است. برای تامین آب آشامیدنی.” و فضاهای سبز باید خارج از شهر باشد و قطعا مدیران و کارفرمایان به این امر واقف هستند.

اکسیر تاکید کرد: مدیران و کارفرمایان آگاه هستند که آب از چاه های کشاورزی جم به صورت غیرقانونی حمل می شود و در این شرایط همانطور که تایید و دریافت شده است دستگاه نظارت باید افشا کند؛ اما آنچه می بینیم متفاوت است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر به ایسنا گفت: جم تنها شهری است که آب آن از منابع آب زیرزمینی محلی تامین می‌شود که در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی، کاهش بارندگی، افزایش دما، هزینه‌های بالا در نتیجه راه‌اندازی صنایع بوده است. ” در این شهرستان علاوه بر مصرف بالای کشاورزی، این شهرستان از مشکلات کم آبی نیز رنج می برد.

عدم تخصیص به موقع اعتبار و تحریم علت عدم کاوش پروژه است

ابوالحسن عالی افزود: پروژه آب شیرین کن سیراف جم با ظرفیت 28 هزار مترمکعب در دست اجراست که 10 هزار مترمکعب آن در ماه های آینده به بهره برداری می رسد. و غیره

به گزارش ایسنا، اما فرماندار جم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، به دریافت اعتبار به درخواست شرکت آبفا به عنوان کارفرما برای تکمیل این پروژه اشاره کرد.

عالی با اشاره به مهم ترین اولویت شرکت آبفا برای بهره برداری از پروژه آب سیراف جم گفت: در شهر جم نیز مانند سایر شهرهای استان اولویت تامین آب مشترکان از طریق شبکه توزیع است و در برخی موارد بحرانی در سال گذشته مصرف آب افزایش یافته است.

عالی افزود: اقدامات مثبتی از سوی وزارت نیرو و نفت برای تامین اعتبار برای تکمیل پروژه انجام شده و مقرر شده در صورت ابلاغ اعتبار، خط انتقال آب در 6 جبهه کاری و خط انتقال برق در 3 جبهه کاری هر چه زودتر پروژه شروع شود فعالیت خود را تکمیل می کنند.

مدیرعامل آبفا استان بوشهر گفت: در حال حاضر پیمانکار خط انتقال نیرو و آبرسانی بهره برداری شهر جم نیازمند تکمیل تاسیسات، سایت ها و خطوط انتقال آب و انرژی خط انتقال آب از پروژه آبرسانی سیراف جم است. که تکمیل و به بهره برداری می رسد.» ورود او آب آشامیدنی مردم جم و شهرک های نفتی واقع در جم را تامین می کند.

ابوالحسن عالی برون رفت از بحران تابستان را برنامه‌های ویژه و کوتاه‌مدتی از جمله حفر، روسازی و تجهیز چاه‌های آب شرب موجود، نوسازی شبکه‌های فرسوده، بهبود مدیریت توزیع آب، ارتقای امکانات، تجهیز و نوسازی ناوگان کامیون‌های تانکر برشمرد. دستور کار شرکت آبفا بوشهر

به گزارش ایسنا، عدم مدیریت و نظارت دقیق بر پروژه حیاتی سیراف جم هر چند تاکنون خروجی قابل قبولی نداشته است. اما هنوز نقطه کوری برای مردم دریادل شهرستان جم وجود دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها