شناخت حقایق قرآن از مصادیق حکمت است

[ad_1]

ایسنا/ لرستان نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: حکمت از منظر قرآن می تواند شناخت اسرار عالم، عمل به حق و یا درک حقایق قرآن باشد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدرضا شاهرخی در جلسه تفسیر قرآن با عنوان آموزه های قرآن کریم که در حسینیه حبیب بن مظاهر خرم آباد برگزار شد، با اشاره به اینکه علل انحراف و انحراف به خود انسان برمی گردد، اظهار داشت: انحرافات و انحرافات به خود انسان برمی گردد. سرگردانی به کفر، بداخلاقی، بداخلاقی دروغ، ناسپاسی، ظلم و ….

وی با اشاره به مصادیق ظلم در سوره لقمان افزود: توحید و یگانگی خداوند محور همه حرکت ها و فعالیت های سازنده است و از سوی دیگر ظلم عاملی مخرب و مانع هر گونه مادی و معنوی و کمالی است. “

امام جمعه خرم آباد ادامه داد: وقتی در دعای جوشن کبیر از خداوند با صفات شاخص یاد می کنیم، به جای خدا جسم می گذاریم، ظلم بزرگ، تعصب، جاه طلبی، مقام داری، پول پرستی و… جامعه است.

شاهرخی با اشاره به رویارویی متعصبان و جاه طلبان با حضرت علی (ع) افزود: البته گاهی در گوشه و کنار جامعه با چنین وضعیتی مواجه می شویم، ناگهان متوجه می شویم که در برخی جاها سفره پهن می کنند و حقوق های نجومی. روی آن نشسته‌اند، عده‌ای هنوز بر سر سفره حرام حقوق نجومی نشسته‌اند، هرکسی که بخواهد عدالت را برقرار کند، موانع پیش روی خود، تبعیض، مشاوره فراقانونی، جذب نیروی بی‌انضباطی و غیره را می‌بیند.

وی با اشاره به سوره لقمان و دو بار ذکر نام «لقمان» در این سوره خاطرنشان کرد: گاهی انسان برای رشد و کمال به جایی می رسد که خداوند هم نام او را در قرآن ذکر می کند و هم کلامش را در قرآن. یک.” لقمان به جایی رسید که خداوند سخنان و نصایح لقمان به فرزندش را در قرآن ذکر می کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: ما در قرآن دلیل روشنی نمی یابیم که لقمان نبی بوده یا حکیم، لقمان چنین تکالیفی را نمی بینیم. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید به کودک خود بدهید. بنابراین نمی توان گفت که لقمان از پیامبران بوده است. در احادیثی از پیامبر اسلام (ص) درباره لقمان نقل شده است که فرمود: لقمان پیامبر نبود، بنده ای بود که بسیار می اندیشید، یقینش زیاد بود، خدا را دوست می داشت و خدا او را دوست می داشت. خدا او را دوست داشت دوست داشت، حکمت داد.

شاهرخی در ادامه با بیان اینکه خداوند در کنار سخنان خود از سخنان لقمان نیز یاد می کند، تصریح کرد: برای ما آموزنده است که انسان با رعایت دستوراتی که چندان پیچیده نیست به رشد و کمال معنوی دست یابد.

وی با بیان اینکه هرکس به خطاب انبیا عمل کند، هدایت ثواب شامل حال او می شود، تصریح کرد: همه بر اساس مقررات زندگی خود مورد لطف و عنایت خداوند قرار می گیرند، اگر انسان از آن پیروی کند. راه توحید و ایمان ، به نفع خود و دیگران است، اگر مفسد و مفسده شد، اول به خود ضرر می رساند، هر کس کار نیک و کار صالح انجام دهد خداوند به او پاداش می دهد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه خداوند متعال به لقمان حکمت داده است، افزود: این حکمت می تواند علم به اسرار دنیا باشد، می تواند علم به حقایق قرآن باشد، می تواند حقیقت لفظ باشد. اعمال، همه اینها هدایت از ثواب و فضل الهی است». اگر در هوا یک قدم به عقب برویم، خداوند متعال صد قدم به سوی ما می آید.

شاهرخی با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان باید از خداوند بخواهیم که قلب هایمان را با نور معرفت و ایمان پاک کند تا بتوانیم راه هدایت را طی کنیم، تصریح کرد: او سختی های بسیار پر از راز و رمز و درد را متحمل شد که در دعای کمیل به آن اشاره می کند. امام علی (ع) نگران مصیبت جامعه و مردم، بقای دین نوپای اسلام با وجود جاهلان و دنیا پرستان و مفسدان بود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها