دومین ویروس کرونای بسیار قابل انتقال ظاهر شد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی به دنبال سویه ترکیبی آمیکرون و دلتا، سازمان بهداشت جهانی (WHO) اکنون در مورد دومین سویه جهش یافته ویروس کرونا که یک سویه دو واحدی از آمیکرون است، هشدار داده است.

این آژانس در بیانیه ای اعلام کرد: نتایج مطالعات اولیه نشان می دهد که نرخ رشد این نوترکیب جدید در مقایسه با زیرگروه BA.2 10 درصد است. تاکنون سه ویروس ترکیبی یا نوترکیب شناسایی شده است. دو مورد ترکیبی از دلتا و آمیکرون و سویه سوم ترکیبی از دو زیر واحد آمیکرون است.

ترکیبات جدید چیست؟

آژانس بیمه سلامت بریتانیا (UKHSA) دریافت که سه سویه هیبریدی در حال حاضر در گردش هستند. دو ترکیب مختلف از Delta و sub-BA.1 وجود دارد که XD و XF و سومی XE است.

سویه هیبریدی XD نام جدید سویه دلتای فرانسوی و زیرگروه BA.1 است که حاوی پروتئین سنبله BA.1 و باقیمانده ژنوم دلتا است.

سویه هیبریدی XF نیز از زیرجنس بریتانیا BA.1 و Delta است که حاوی خوشه ها و پروتئین های ساختاری از BA.1 و بخشی از ژنوم دلتای آن است.

سویه هیبریدی XE دارای دودمان بزرگی از BA.1 و BA.2 در انگلستان است و حاوی BA.2 spike و پروتئین های ساختاری است، اما بخشی از ژنوم آن BA.1 است.

گزارش ها حاکی از آن است که سازمان بهداشت جهانی روز گذشته گزارشی با برخی یافته های اولیه در مورد XE منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: سویه نوترکیب XE برای اولین بار در 19 ژانویه در بریتانیا شناسایی شد و بیش از 600 توالی گزارش و تایید شده است، اما این یافته نیاز به تایید بیشتری دارد.

پیش از این، آژانس بهداشت سازمان ملل متحد در مورد ویروس های نوترکیب دلتا و آمیکرون هشدار داده بود.

کدام یک شدیدتر است، XD، XE و XF؟

تام پیکاک، ویروس شناس ارشد، توضیح داد که نوترکیب هایی که حاوی میخ و پروتئین های ساختاری یک ویروس منفرد (مانند XE یا XF) هستند، می توانند مشابه ویروس مادر عمل کنند.

XD ممکن است کمی نگران کننده تر باشد. این ماده که در آلمان، هلند و دانمارک یافت می‌شود، حاوی پروتئین‌های دلتای ساختاری است و اگر نوترکیبی بسیار متفاوت از مادرش عمل کند، احتمالاً XD خواهد بود.

وی گفت: همه این نوترکیب‌ها باید به دقت برای پایش رشد مورد نظارت قرار گیرند و در صورت امکان، باید برای جداسازی و شناسایی آنها تلاش کرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها