خطر ابتلا به دیابت پس از بیماری عروق کرونر قلب / بازیابی قند خون

[ad_1]

یکی از اعضای کمیته علمی کرونا با اشاره به نتایج یک مطالعه جهانی در مورد خطر ابتلا به دیابت پس از بیماری عروق کرونر قلب و به ویژه انواع شدید عروق کرونر گفت: سبک زندگی خود را بهبود بخشید.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، علیرضا استقامتی وی با اشاره به نتایج تحقیقات بین المللی در زمینه افزایش شیوع دیابت پس از همه گیری کرونا، گفت: در مرحله حاد بیماری عروق کرونر قلب قرار داشتند، شیوع دیابت بیشتر و در برخی موارد حتی بدون سابقه دیابت نیز می باشد. ، بیماری خود را نشان می دهد. برخی از افرادی که به دلیل بیماری عروق کرونر به بیمارستان مراجعه کردند، متوجه شدند که قند خون آنها در زمان بستری بالا بود و بسیاری از این افراد سابقه قبلی دیابت نداشتند.

وی گفت: گاهی اوقات به دلیل استرس ناشی از بیماری عروق کرونر قلب است و گاهی اوقات می تواند یک جهش موقت در قند خون پس از استفاده از کورتون برای درمان اشکال شدید بیماری عروق کرونر قلب باشد. با این حال، به دلایل مختلف، افرادی که در مرحله حاد بیماری هستند ممکن است دچار جهش قند خون شوند که برخی از آنها گذرا و برخی از آنها می توانند در آینده منجر به دیابت شوند.

او گفت: «مطالعه‌ای که حدود سه هفته پیش در مجله The Lancet منتشر شد، گروهی متشکل از 180000 جانباز آمریکایی را که به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا بودند و در طی یک سال بهبود یافتند، و با یک گروه کنترل مورد بررسی قرار داد. خطر ابتلا به دیابت در این جانبازان نسبت به گروه کنترل 40 درصد افزایش یافت. علاوه بر این، بروز دیابت در طول یک سال 13 مورد در هر هزار نفر افزایش یافته است. قابل ذکر است که با افزایش شدت تاج، شدت دیابت نیز افزایش می یابد. البته نکته مهم این بود که حتی در افراد مبتلا به بیماری خفیف کرونری قلب، ابتلا به دیابت حدود هشت در هزار نفر افزایش یافت.

این فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه اطلاعات از یک مرکز به دست می آید، گفت: این مطالعه باید در همه جای دنیا از جمله در کشور ما انجام شود. در ایران نیاز به تحقیق در این زمینه وجود دارد، اما طراحی نوع مطالعه و شرایط برای حمایت وزارت بهداشت مهم است. انجام مطالعه نیز نیازمند اطلاعات مکتوب قبلی است تا بتوانیم آمار فعلی و گذشته را با هم مقایسه کنیم و ممکن است در ثبت اطلاعات مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.

وی افزود: این مطالعه بر روی جانبازان آمریکایی در سنین مختلف بالای 65 سال و زیر 65 سال، افراد دارای عوامل خطر مانند چاقی، کاهش وزن، زنان، مردان و… انجام شد و بین موارد مورد مطالعه تفاوتی قائل نشد. اینکه چرا افراد پس از تاج گذاری به دیابت مبتلا می شوند، موضوع بحث است. تخریب مستقیم سلول های پانکراس یا حتی یک طوفان التهابی ممکن است رخ دهد، عارضه ای که در دست بررسی است. به نظر می رسد که این تا حد زیادی به دلیل تأثیر ویروس بر سلول های پانکراس باشد.

رئیس بخش غدد بیمارستان امام خمینی (ره) بر تاثیر عروق کرونر از جمله داروی رمدسیویر در بروز دیابت بعد از بیماری عروق کرونر تاکید کرد. او در خطر است و با این دارو می توان جانش را نجات داد. چاره ای جز استفاده از آن نداریم. البته اکثر افراد پس از مصرف دارو بهبود می یابند و به دیابت مبتلا نمی شوند، اما کسانی که تجربه و استعداد دارند می توانند به دیابت مبتلا شوند.

امیدواریم همه‌گیری کرونا به زودی به پایان برسد، اما فراموش نکنیم که پس از آن با عوارض این همه‌گیری روبه‌رو می‌شویم و باید مراقب باشیم که چاقی یا دیابت پس از کرونری مشکلی ایجاد نکند. بیماری حاد کرونری قلب در مدت کوتاهی می آید و می رود، اما بیماری مزمن فرد و خانواده اش را مادام العمر تحت تاثیر قرار می دهد و هزینه های درمان را نیز افزایش می دهد.

وی افزود: افرادی که دچار بیماری شدید عروق کرونر قلب شده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند و افرادی که در ICU بستری شده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند، اما با این حال حتی کسانی که عفونت‌های خفیف دارند نیز در معرض خطر هستند.

استقامت تاکید کرد: در پی این مطالعه به افراد توصیه می شود قند خون خود را چک کرده و سبک زندگی خود را برای ردیابی شروع یا عدم ابتلا به دیابت اصلاح کنند. این موارد نباید باعث ایجاد ترس در جامعه شود، بلکه باید آگاهی را افزایش داد تا مردم مراقب خود و سلامتی خود باشند. نکته مهم این است که مطالعه نباید به نتیجه قطعی منجر شود و نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها