خبر خوب برای محیط زیست در روز طبیعت

[ad_1]

مستند «ایران» روایتگر گذر از یک نقطه عطف حساس تاریخی برای محیط زیست کشور است. داستانی که با خبر تولد در سال 1401 می تواند پایان خوشی برای همه دوستداران طبیعت داشته باشد.

مهدی ایمانی شاهمیری، مستندساز که در حال تولید مستندی با نام کنونی «ایران» است درباره تلاش تیمی برای نجات یک یوزپلنگ آسیایی از انقراض، درباره موضوع این مستند به خبرنگار ایسنا گفت: بازگشت; زمانی که تیتر خبری افکار عمومی را نسبت به این گربه پیچیده حساس کرد. خبر این بود: یوزپلنگ مادر با سه توله برای رفع تشنگی به روستایی در بافق یزد نزدیک می شود. اهالی روستا فکر می کنند برای شکار دام های خود آمده اند، بنابراین حیوانات را با چوب و سنگ می کشند. دو توله او را می کشند و یوزپلنگ مادر مجروح فرار می کند، اما سرنوشت توله سوم فرق می کند، نگهبانان از راه می رسند و او را که مجروح شده نجات می دهند. گوساله یوزپلنگ برای مداوا به مرکز تحقیقات پردیسان منتقل می شود و خبر آنقدر تلخ بود که نهم شهریور مصادف با این اتفاق، روز ملی یوزپلنگ ایرانی نام گذاری شده است.

اوضاع هر روز نگران کننده تر می شد.

وی افزود: پایش وضعیت یوزپلنگ از همان سال ها آغاز می شود. زیستگاه ها و جمعیت های تقریبی با دقت بیشتری شناسایی شده اند، اما نتایج نگران کننده است. آنها حدود 100 نفر جمعیت دارند و آژانس محیط زیست پروژه ای را برای حفاظت از یوزپلنگ با کمک صندوق حیات وحش سازمان ملل راه اندازی می کند. اقدامات مختلفی انجام شده است، اگرچه از شدت انقراض کاسته شده است، اما نمی توان آن را به صفر رساند و متاسفانه این جمعیت به تدریج کاهش یافته است. مهمترین دلایل را می توان عوامل انسانی از جمله تصادفات جاده ای، از بین رفتن زیستگاه و عدم شکار یوزپلنگ دانست. علاوه بر این، یکی از دلایل اصلی از بین رفتن زیستگاه توسط گاوها و عشایر بود. یوزپلنگ حیوان پیچیده ای است. او قدرت پلنگ را ندارد و شرایط زندگی اش در خطر است. یکی از مهم ترین تهدیدات زندگی این حیوان، گله داری سگ ها است.

اولین تلاش شکست خورد

ایمانی شاهمیری درباره اولین طرح تکثیر در اسارت برای حفظ یوزپلنگ آسیایی که با شکست مواجه شد و در مستند «ایران» نیز به آن پرداخته شده است، توضیح داد: با کاهش تعداد یوزپلنگ ها در طبیعت، متولیان پروژه تصمیم می گیرند تا در اسارت بودن وارد فاز تکثیر شوند. بودن؛ بنابراین دو قلاده یوزپلنگ نر و ماده مورد نیاز بود. شاید جالب باشد که بدانید این دو یوزپلنگ چگونه طی چهار تا پنج سال وارد محیط زیست شدند. اولین یوزپلنگ توله ای چند ماهه بود که روزی توسط گله ای از سگ ها محاصره شد و چوپانان او را بردند. آنها فکر کردند خز آن ارزشمند است و تصمیم گرفتند حیوان را بکشند اما شکارچی به نام کوشکی آن را از دست گله داران نجات داد و به محیط زیست اهدا کرد. این سازمان اسم توله یوزپلنگ را به نام نجات دهنده اش می نامد. سه چهار سال بعد، ماجرای مشابهی درباره گوساله یوزپلنگی در منطقه توران سمنان نقل می‌شود، اما این بار نگهبانان متوجه نگه‌داشتن توله یوزپلنگ توسط چوپانی می‌شوند و در عملیاتی، یوزپلنگ را از او می‌گیرند. و چوپان می گوید این توله یوزپلنگ را سگ های گله گرفته اند. با یافتن او در منطقه دلبر توران نام این توله یوزپلنگ را «دلبر» می گذارند. متأسفانه جفت گیری بین این دو صورت نمی گیرد و چون تجربه کافی برای تولید مثل در اسارت نداشتیم وارد مرحله لقاح مصنوعی شدیم. اما متاسفانه علیرغم تلاش های انجام شده این پروژه با شکست مواجه می شود.

امیدی به نام ایران

خبر خوب برای محیط زیست در روز طبیعت

وی با بیان اینکه این شکست مصادف با آخرین پایش بوده و نتایج پایش ها بسیار نگران کننده است، ادامه داد: جمعیت یوزپلنگ کمتر از 30 قلاده تخمین زده می شود و متأسفانه از هفت استانی که یوز در آن زندگی می کردند تنها در منطقه توران استان سمنان بوده است. . یوزپلنگ مشاهده می شود. برای برخی از کارشناسان، این به معنای انقراض قطعی است. یعنی نزدیک به چند سال دیگر مهمان این گربه زیبا هستیم و مانند شیر ایرانی و ببر مازندران این گونه زیبا دیگر در دشت های ایران پرسه نمی زند. در این حال و هوای ناامیدی، این خبر ناگهان امید را به همه بازمی گرداند. پلیس یک یوزپلنگ ماده را از یک باند قاچاق کشف کرد. این توله یوزپلنگ به سرعت به پردیسان منتقل می شود و آخرین امید برای پرورش یوزپلنگ می شود. به همین دلیل به آن «ایران» می گویند. مدت کوتاهی پس از آن، اداره منابع طبیعی و محیط زیست جایگزین شد و تصمیم بر این شد که یوزپلنگ ها به مکان هایی نزدیک به زیستگاه طبیعی خود منتقل شوند. از آنجایی که سایت منطقه توران توسط محیط زیست سمنان تجهیز شده است، انتقال به سمنان با وجود حواشی بسیار حیاتی است و تمامی یوزپلنگ های “کوشکی” و “دلبر” که سنشان بیشتر است تا “ایران” جوان هستند. به توران منتقل شده و طبیعتاً تیم پرورشی جدید تشکیل می شود.

خبر خوب برای محیط زیست در روز طبیعت

وی افزود: تیم جدید با تلاش دو ساله توانست بعد از 20 سال جفت گیری طبیعی را انجام دهد. آن دو سال پر از اتفاقات ظریف و انتخاب های سرنوشت ساز بود. او قطعا زحمات این بچه ها در این دو سال را در این فیلم می بیند. لحظه به لحظه نفس گیر است. این نظر من است و شاید نظر خیلی ها مهم ترین نقطه عطف حیات وحش ایران باشد. بیشتر توضیح نمیدم چون هنوز پیچ رو کامل رد نکردیم. اما تاکنون گل کاشتند. از بهرنگ اکرامی دامپزشک پروژه گرفته تا احمد رادمان رئیس منطقه حفاظت شده توران، از تک تک بچه های منطقه دلبر گرفته تا برادرانی که توسط دیگر نگهبانان محل قربانی شده اند، تا پویان بهنود، سرباز عاشق کارش. و در نهایت به دکتر عبدوس، مدیر محیط زیست استان، تمرکز بر این پروژه و همه کسانی است که کمک کردند.

ما در نقطه بسیار حساسی از تاریخ محیط زیست قرار داریم.

ایمانی شاهمیری در ادامه با بیان اینکه ادامه این داستان به طور کامل در مستندش به نمایش در می آید، ابراز امیدواری کرد که بارداری «ایران» و تولد فرزندش پایان خوشی را برای مستند رقم بزند. وی افزود: می خواهم بگویم جفت گیری تقریبا یک ماه و نیم پیش انجام شده و در حالی که نمی توان نظر قطعی داد اما احتمال باردار بودن “ایران” وجود دارد، بنابراین ما حداکثر هستیم. نقطه حساس طرح اصلاح نژاد از 20 سال پیش تا امروز امیدوارم خدا را شکر این مرحله را به سلامت پشت سر بگذاریم در نقطه بسیار حساسی هستیم.

این مستندساز گفت: تمام سختی های این پروژه بر دوش تیم پژوهشی سمنان بوده و هر لحظه استرس زا و عصبی بوده است. خبر تولد توله ها نه تنها برای ایران بلکه برای کل آسیا می تواند خبر خوبی باشد.

درباره مستند …

وی درباره مستندی که برای صدا و سیما می سازد، گفت: از آنجایی که این اتفاق روندی تاریخی دارد، باید از ابتدای کشف «ماریتا» تا تولد «ایران» روایت کنم، اما نداریم. برخی از این اتفاقات و ما باید به آرشیو برویم بخش های مربوطه اکنون به صورت زنده فیلمبرداری می شود. قله های حساس را شناسایی کردیم و مطمئن شدیم که در آن لحظات حضور داشته باشیم. همچنین یک دوربین بزرگ برای گرفتن عکس در محل قرار دادیم. همه چيز.

ایمانی شاهمیری در پاسخ به اینکه ممکن است مستند «ایران» در عرصه بین المللی جایگاهی داشته باشد؟ وی گفت: محیط زیست یک موضوع جهانی و بین المللی است. اکنون وارد دوران بحران زیست محیطی شده ایم. قرن جدید را قرن محیط زیست می نامند. از طرفی موضوع یوزپلنگ آسیایی برای خود آسیا مهم است زیرا گونه ای آسیایی است. همچنین برای تحقیق مهم است زیرا این نظارت برای اولین بار است که انجام می شود و یک عملیات آزمایش شده و آزمایش شده نیست.

خبر خوب برای محیط زیست در روز طبیعت

او گفت که این پروژه را حدود یک سال پیش به صورت پراکنده شروع کرده است، اما تمرکز اصلی دو یا سه ماه است که روی این پروژه بوده است. وی درباره مستند «ایران» افزود: سمنان است. اما چون پروژه ملی است از همه شبکه ها پخش می شود. انشاالله در اردیبهشت ماه توله سگ داریم و بتوانیم مستند را با تولدشان کامل کنیم. دوست دارم اولین نمایش شما در جشنواره حقیقت 1401 باشد. امیدوارم تا آن زمان آماده باشید.

و مستند در تلویزیون چطور؟

ایمانی شاهمیری در پایان درباره وضعیت ساخت مستند در تلویزیون گفت: از زمانی که دکتر رحمتی سرپرست استانداری صداو سیما شد، با مستندسازان گرم تری برخورد می کنند و جلساتی برگزار می کنند، اما همچنان از نظر بودجه مشکل داریم. ” شرایط به گونه ای است که وقتی تورم می رسد همه چیز تحت تأثیر قرار می گیرد و تجهیزات و حقوق نمایندگان افزایش می یابد، اما تعداد قراردادها تغییر چندانی نمی کند. ما در شرایط تحریم هستیم و طبیعتا شرایط تولید سخت تر می شود.

خبر خوب برای محیط زیست در روز طبیعت

مهدی ایمانی شاهمیری

مهدی ایمانی شاهمیری چند ماه پیش برای مستند «پریزاد» موفق به دریافت تندیس و مدرک افتخاری در بخش مستند کوتاه جشنواره فیلم روسیه کازان شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها