تشدید و تسریع بازرسی در بازار لوازم یدکی تقلبی

[ad_1]

مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشدید نظارت بر بازار لوازم یدکی در هفته جاری و همچنین افزایش سرعت بازرسی از طریق سازوکارهای جدید بازرسی حضوری با محوریت استانداران خبر دادند.

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در جلسه ستاد مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی اظهار کرد: از ظرفیت تمامی دستگاه های مرتبط از جمله سازمان تعزیرات حکومتی برای مبارزه با قاچاق قطعات خودرو در کشور استفاده می شود. صنعت: مکانیسم های جدیدی برای بازرسی در محل برای نظارت بر بازار باتری ها و قطعات خودرو با تمرکز بر تنظیم کننده ها در حال انجام است تا بازرسی ها را ساده تر کند.

وی همچنین خواستار تلاش برای تسریع در ثبت نام تولیدکنندگان در سامانه جامع تجارت و ثبت فاکتور در حوزه قطعات و باطری خودرو در سامانه جامع تجارت شد و گفت: هرچه تولیدکنندگان رسمی وارد عرصه شوند، بیشتر می شود. شفافیت افزایش خواهد یافت.

تشدید نظارت بر بازار لوازم یدکی تقلبی در این هفته

محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت نیز در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ابزارهای لازم برای اجرای این طرح فراهم شده است، گفت: همچنین در نظر گرفته شده است. اصناف و تولیدکنندگان نیز در این زمینه همراهی می کنند و نیاز کشور تامین می شود. از طرفی هیچکس قبول نمی کند که حتی یک درصد کالاهایی که با سلامت و ایمنی مردم در تضاد هستند در بازار باقی بماند. البته رسیدن به این هدف نیازمند تلاش جمعی است.

وی افزود: کار ما ایجاد زیرساخت مبتنی بر فناوری اطلاعات برای رصد کالا و صدور فاکتور معتبر است اما فراتر از آن از ظرفیت دستگاه های نظارتی و قضایی برای بازگرداندن اعتماد به بازار در حوزه لوازم یدکی استفاده می شود.

به گفته این مقام مسئول، نظارت در سطح میدانی هم اکنون در برخی استان ها آغاز شده و در هفته جاری تشدید خواهد شد. نظرسنجی ها و نظرسنجی ها نیز در حوزه افکار عمومی انجام شد تا مشخص شود مردم چه زمانی از حداکثر ایمنی بازار قطعات اطلاع دارند.

علی مویدی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در حاشیه این نشست اظهار داشت: اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای پالایش کالاهای قاچاق به ویژه کالاهایی که برجسته می شوند، تلاش می کنند. واضح است که در این سطح نیاز به آموزش همگانی برای مصرف کنندگان و تامین کنندگان داریم و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است تا بتوانیم حلقه های نهایی را که در تکمیل طرح مبارزه با قاچاق موثر است، رصد کنیم.

به گزارش ایسنا، طرح جمع آوری باتری و ضربه گیر از قاچاق و جعل از 15 فروردین ماه در چند استان آغاز شده و به تدریج در تمامی استان ها اجرا می شود. به گفته مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت، تخمین زده می‌شود که حدود 30 تا 60 درصد از کل بازار قطعات خودرو، مشارکت قاچاق و محصولات تقلبی باشد.

همچنین بر اساس گزارش وزارت صمت از سهم تخلفات در قسمت های مختلف خودرو، عمده تخلفات با سهم 72 درصدی مربوط به سیستم تعلیق و دنده خودرو، سهم لاستیک و موتور یا رانندگی است. نیروها و گیربکس پنج درصد و یک درصد تعیین شده برای باتری خودرو و مابقی یعنی سهم 16 درصد مربوط به سایر قطعات مربوط به خودرو است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها