ترکیه موساد را به 16 اتهام جاسوسی متهم کرد

[ad_1]

کیفرخواست 16 مظنون به جاسوسی در ترکیه صادر شد. بر اساس جزئیات کیفرخواست منتشر شده در خبرگزاری آیدینلیک ترکیه، این 16 مظنون “جاسوسی برای موساد” در خاک ترکیه بوده اند. بر اساس این گزارش، آنها به عنوان افسران اطلاعاتی ترکیه ظاهر شده و از اعضای ارتش آزاد سوریه مقیم ترکیه اطلاعات جمع آوری کرده اند. این اطلاعات در مورد نیروهای نظامی سوریه، روسیه و ایران حاضر در سوریه جمع آوری شده است.

بر اساس این گزارش، سرویس اطلاعات ترکیه (MIT) سرانجام پس از یک سال پیگیری فنی پرونده به 16 نفر رسید و معتقد است که این افراد برای سرویس اطلاعاتی اسرائیل، موساد، کار می کردند. این سازمان طی عملیاتی در 21 مهرماه موفق شد همه آنها را دستگیر کند.

دفتر تحقیقات تروریسم و ​​جرایم سازمان یافته استانبول در دفتر دادستانی کل استانبول اعلام کرد فردی به نام احمد زید، شهروند اسرائیلی که مسئولیت عملیات میدانی موساد را بر عهده داشت، از آلمان این شبکه را در ترکیه مدیریت می کرد. احمد زید 16 شهروند فلسطینی و سوری را هدایت کرد که به صورت قانونی یا غیرقانونی به ترکیه آمده بودند و به گروه ها و دانشجویان فلسطینی در ترکیه کمک مالی می کردند. او همچنین از آنها خواست در ازای دریافت پول، اطلاعاتی در مورد رویدادهای سوریه جمع آوری کنند.

تحقیقات نشان داد که عبدالقادر برکات، اهل حلب سوریه، رابط اصلی احمد زید، مدیر میدانی موساد در ترکیه بوده است. عبدالقادر پولی را که از زید در ازای دریافت اطلاعات دریافت کرده بود برای 15 نفر دیگر از اعضای گروه فرستاد. بر اساس این کیفرخواست، برکات مسئول انتقال فیزیکی پول موساد بود که از دفاتر مختلف Western Union یا بیت کوین به جاسوسان ارسال می شد تا پول را واریز کنند. عبدالقادر برکات با سرپرست خود احمد زید از طریق ایمیل های خصوصی رمزگذاری شده ارتباط برقرار کرد.

در کیفرخواست ادعا شده است که احمد زید، مدیر میدانی موساد، با افرادی که از آنها جاسوسی می‌کرد، وانمود به دوستی با فلسطین، شناخت یاسر عرفات و حمایت از حماس، نزدیک می‌شد. بر اساس گزارش‌ها، زید فعالیت‌های انجمن‌های فلسطینی را که در ترکیه تحصیل می‌کنند یا زندگی می‌کنند، زیر نظر داشته و مقاماتی را در میان آنها قرار داده تا آنها را همراهی کنند. او با این قول که “ما در حال جمع آوری اطلاعات برای کمک هستیم” جاسوسان را در شبکه نگه داشت. این افراد در طول همکاری خود با موساد، اطلاعات را از طریق تهدید، اخاذی یا سود مالی جمع آوری می کردند. در نتیجه اطلاعات جمع آوری شده توسط احمد زید در ترکیه از طریق این شبکه، اسرائیل چندین فلسطینی را در غزه و کرانه باختری دستگیر کرد.

یکی از برجسته ترین موضوعات در این کیفرخواست، رابطه اسرائیل و ارتش آزاد سوریه است. بر اساس این گزارش، مامورانی که خود را افسران اطلاعاتی ترکیه معرفی می کردند، در حال جمع آوری اطلاعات درباره تحولات سوریه بودند.

بر اساس این کیفرخواست، عبدالحکیم الزامل، مظنون سوری، اطلاعاتی درباره روسیه، ایران و نیروهای دولتی سوریه در سوریه از منابع خود در منطقه به دست آورده و آن را به موساد منتقل کرده است. مظنون در اظهارات خود به دادستان اعتراف کرد که از طریق یک گروه انقلابی به ارتش آزاد سوریه پیوسته و از رمز “ابو جواد” در داخل این سازمان استفاده کرده و در سال 2018 به طور غیرقانونی به ترکیه آمده است.

شخصی که روابط عبدالحکیم الزامل را با موساد برقرار کرد، مادر الراشدان است که در سوریه به دنیا آمده است. گفته می شود این فرد خود را دوست اطلاعات ترکیه معرفی کرده و الزمیل را به همراه فردی به نام ابوحسین که او نیز خود را افسر اطلاعات ترکیه معرفی کرده است، آورده است.

ابوحسین از الزامل خواست تا اطلاعاتی درباره فعالیت نیروهای دولتی، روسیه، ایران، پ.ک.ک و داعش در سوریه جمع آوری کند. همچنین اطلاعاتی در مورد پایگاه نظامی حمیمیم مورد استفاده ارتش روسیه در سوریه جمع آوری شد.

مظنون دیگر، محمد صلحب، فلسطینی که در ترکیه پزشکی خوانده است، برای دیدار با احمد زید، مدیر میدانی موساد، به سوئیس سفر کرد. در این دیدار، زید خود را به عنوان یکی از بستگان یاسر عرفات، رئیس جمهور سابق فلسطین به محمد صلحب معرفی کرد و با تظاهر به داشتن پست مهمی در سازمان آزادیبخش فلسطین، اعتماد صلاح را جلب کرد. در این دیدار، زید فردی به نام مارک را به او معرفی کرد که انگلیسی صحبت می کرد و ادعا می کرد یکی از مقامات اتحادیه اروپا است. مارک البته در عرض یک ساعت ویزای سوئیس گرفت. مارک خواستار اطلاعات دقیق درباره فلسطینیان مقیم ترکیه شد و هزینه آن را پرداخت کرد. مظنون در اظهارات خود اظهار داشت که زمانی که می خواست از ساختمان خارج شود، کنسول خانواده وی را تهدید به دستگیری کرد.

در پایان کیفرخواست متهمان به جاسوسی بر اساس قوانین ترکیه به ۱۵ تا ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها