تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ، فن چیلر

جهت آشنایی بیشتر با انواع مینی چیلر می توانید به نوشته مربوط به چیلرها مراجعه کنید. مینی چیلرها در اصل چیلرهای کوچکی هستند که برای آپارتمانها و ساختمانهایی که میخواهند سرمایش و حتی گرمایش مستقلی داشته باشند و مشکلات مربوط به موتور خانهی مرکزی را تحمل نکنند، به کار میروند.

چیلر فن کویل چیست

این نوع فن کویل ها طرح اسپلیت دیواری و در ظرفیتهای 300 الی 600 فوت مکعب در دقیقه (CFM) می باشند و بیشتر در ادارات که سرمایش و گرمایش موضعی مدنظر است کاربرد دارد و همچنین در بازسازی آپارتمانهایی که فبلا دارای فن کویل زمینی بوده اند نیز استفاده می شوند.

چیلر یا فن کویل

​Po​st has  been gen er᠎at᠎ed by G​SA Conte​nt Generator ᠎DEMO !

فن المانی چیلر

در کویل سرمایشی آب سرد مورد نظر توسط چیلر تامین میشود چیلر دستگاه الکتریکی میباشد که آب را تا دمای 2 الی 3 درجه سانتی گراد سرد میکند و در کویل گرمایشی آب گرم توسط بویلر یا موتور خانه تامین میشود. Th᠎is was c᠎reated  by G᠎SA Con​tent G en​erat​or᠎ D emoversi᠎on!

چیلر فن کویل دیواری

فن کویل ها یک دستگاه متنوع است و برای کنترل درجه حرارت در فضای مورد استفاده در آن استفاده می شود یا در فضاهای چندگانه استفاده می شوند. Article h​as  been creat ed ​by G᠎SA C​onte​nt Gen​erator Demover​si on᠎.

یکی از موارد پرکاربرد فن کویل زمانی است که بخواهیم میزان حرارت و رطوبت هر اتاق را جداگانه کنترل کنیم از این دستگاه در هتلها و ساختمانهای اداری و آپارتمانی استفاده میشود.

قیمت فن کندانسور چیلر

آب سرد حاصله از این دستگاه از طریق لوله کشی و پمپاژ به فن کویل سقفی، دیواری یا زمینی موجود در بخش های گوناگون ساختمان نظیر اتاق ها، سالن ها و… This data w᠎as cre᠎ated  with GSA Con te​nt G᠎ener​ator  Demov er᠎sion​.

این بخش بخشی از سیستم HVAC موجود در مکان های متعدد است. با این حال، دستگاه های فن کویل معمولاً به عنوان مکمل سیستم های تهویه مطبوع ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند؛ در حالیکه سایر سیستم های HVAC برای تهویه هوا نصب می شوند، FCU ها نیز نقش سرمایش و گرمایش را ایفا می کنند.

دستگاه FCU، توانایی استفاده از هوای بیرون را برای خنک کردن ندارد؛ همین عامل باعث می شود سیستم در فصول سرد به ویژه در بهار و پاییز، کارایی کمتری داشته باشد. Po st has been c᠎re ated by G᠎SA Content G enerat or Dem᠎ov ersi on.

چیلر موتورخانه

علاوه بر آن برای بازسازی سیستم این دستگاه به دلیل لوله کشی و عدم وجود کانال آسانتر خواهد بود. به طور معمول یک دستگاه FCU با ظرفیت بالا، قادر است تا 150 متر مربع را تحت پوشش قرار دهد.

فن کویل Fancoil دستگاهی است که شامل کویل با لوله های مسی و پره های اغلب آلومینیومی (گاها مسی)،الکتروفن و فیلتر تشکیل شده که در سیستم های تهویه مطبوع، ساختمان ها، مراکز تجاری ،اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت فن چیلر

با استفاده از فن کوئل در دنیای امروزی می توان هوای مطبوع و مناسب را با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی ایجاد کرد و از تهویه مناسب هوا هم بهره مند شد.

با توجه به زون بخشی موجود در ساختمان مورد نظر میتوان دمای هر بخش را به صورت جداگانه کنترل کرد.

چیلر و فن کویل چیست

طراحی صحیح لوله کشی در فن کویل ها موجب می گردد تا هر ترمینال و بخش به میزان لازم آب سرد یا آب گرم دریافت کند .

از طرف دیگر سیستم تمام آبی فن کویل امکان کنترل دمای هر اتاق را به صورت مستقل در اختیار میگذارد.

چیلر فن دار

امکان استفاده بهینه از سیستمهای جذبی خصوصا در ظرفیتهای زیاد در مناطق گرم و مرطوب وجود ندارد. افرادی که وظیفه انجام سیستمهای تاسیساتی ساختمان را دارند میتواند از این طریق کار خود را هم راحت تر کرده و از کانال کشی زیر سقف اجتناب کرده و لوله کشی زیر سقف را جایگزین نمایند.

فن سه فاز چیلر

وظیفه کمپرسور این است که مبرد گازی را فشرده کرده و فشار و دمای آن را به شدت افزایش دهد و از طریق لوله ها به کندانسور هدایت کند.

چیلر و فن کویل ابارا

با عبور مایع مبرد از لوله های داخل اواپراتور و دریافت گرمای لازم برای تبخیر، آب خنک می شود و در سیستم استفاده می گردد.

خرید چیلر فن کویل

آب گرم در زمستان و همچنین آب سرد در تابستان از طریق کویل­های مسی و یا آلومینیومی آن عبور میکند.

استفاده از آب یا محلول آب / گلیکول برای انتقال گرما به داخل و از طریق چیلر بسیار شایع می باشد و احتمال دارد نیاز به فرایند چیلر برای ذخیره مخزن و سیستم پمپاژ داشته باشند.

بوسیله یک فن، هوا از روی کویل ها عبور داده و پس از تغییر دما از طریق دریچه فن کویل به داخل واحد پرتاب می شود.

کاربر میتواند بسته به نیاز در فصول مختلف سال از سرما و گرمای دستگاه فن کویل استفاده کند، هوا در فصل زمستان با عبور از کویل گرمایشی گرم میشود و توسط فن به محیط دمیده میشود و در فصل تابستان نیز از کویل سرمایشی عبور میکند و خنک میشود.

چیلر ها باعث خنک شدن دستگاه ها و فضاها می شوند و از نظر دیگر فن کویل ها باعث گرم شدن ساختمان ها می شوند.

در این دستگاه از گاز طبیعی شهری به عنوان سوخت استفاده میشود و کمپرسور اسکرال موتور آن، دستگاه را به حرکت درمیآورد.

امروزه فن کویل ها از نظر محل نصب در اشکال و طرح های مختلفی ساخته می شوند که عموما عبارتند از فن کویل سقفی توکار، سقفی زمینی، دیواری، کاستی یک طرفه و کاستی چهار طرفه.

فن کویل کانالی سقفی توکار که بیشترین تقاضا را در ساختمانهای مسکونی دارد، به دلیل سادگی و سطح صدای بسیار پایین، دارای محبوبیت بالایی میباشد.

این نوع فن کویل به صورت روکار نصب می شود و مانند انواع سقفی توکار نیازی به دریچه و متعلقات آن ندارند.نصب سریع و آسان و دریچه های متحرک از مزیت های این نوع فن کویل است که مشتریان خاص خود را دارد.

انواع مختلفی از فن کویل برای کارایی ها و همینطور محیط های گونان طراحی و ساخته شده است. اگر چه به دلیل قرارگیری در محیط سر و صدا دارند.

اما موضوع مهم قیمت است که به دلیل نوع لاکچری و تامین هوای تازه این نوع فن کویل ها از انواع دیگر گرانتر است.

مینی چیلر گیپسون در ظرفيت هاي 2 تا 15 تن تبريد تحويل 45 روزه (GIPSON)انواع ميني چيلر مارک گیپسون ميني چيلرها در دو نوع کامرشيال و رزيدنتال از نظر فنی تفاوتی خاصی ندارند، تفاوت اصلی در ابعاد و محل آنها میباشد.

البته امروزه با به کارگیری انواع مصالح، بازده صفحات بهود یافته و هر روزه شرایط بهتری برای استفاده از انرژی خورشیدی فراهم می شود.

تجهیزات استفاده شده در تهویه مطبوع ساختمان ها برای تامین گرما بویلر های معمولی و یا چگالشی می باشند که در مقالات دیگر به موضوع بویلرها خواهیم پرداخت؛ و برای تامین سرما چیلر یا برج خنک کننده می باشد که توسط لوله کشی ساختمان برای هر فن کویل یک جفت لوله رفت و برگشت اجرا می گردد که اصطلاحا فن کویل های دو لوله نامیده میشوند.

آب گرم موجود در لوله های مسی هر زمان که گرمای خود را از دست بدهد مجدداً به سیستم گرمایشی ساختمان باز می گردد و این فرایند مدام در حال تکرار است.

این سیستم صرفا نیاز به لوله کشی دارد آنهم از نوع لوله های آب معمولی که در ساختمان استفاده می شود و برخلاف داکت اسپلیت که از لوله های مسی گرانقیمت استفاده میشود،هزینه اجرای زیرساخت آن بسیار مقرون بصرفه می باشد.همچنین فضای کمتری نسبت به کانال کشی داکت اسپلیت در سقف کاذب اشغال می کند.

ظرفیت این فن کویل ها هم معمولا بین 200 الی1000 فوت مکعب در دقیقه (CFM) می باشد.این فن کویل ها به دو صورت کابین دار و بدون کابین می باشند؛ که در داخل سقف کاذب نصب می شوند به همین جهت صدای آنها نسبت به دو مورد قبلی کمتر است.

در برخی از پروژه های صنعتی که نیاز خط تولید به برودت، محدود است می توان از مینی چیلر استفاده کرد.

دو موتور هم میتوان به شکل جداگانه کنترل کرد. برای خرید چیلر و فن کویل باید به نکاتی توجه کرد و همچنین چه آیتم هایی بر قیمت چیلر و فن کویل تاثیر می گذارد؟

قیمت چیلر و فن کویل با توجه به نوع دستگاه،ظرفیت و همچنین مدل آن بستگی دارد. قیمت چیلر هوا خنک نیز مانند باقی اجناس با توجه به نوسانات ارز تغییر می کند.

مشتریان گرامی می توانند جهت استعلام قیمت چیلر و فن کویل با کارشناسان مجموعه تهویه آران انرژی در ارتباط باشند.

قیمت و هزینه صفر تا صد چیلر جذبی گازسوز چقدر است ؟ برای استفاده و قرار دادن فن کویل کافیست تا دو لوله آب به صورت رفت و برگشتی برای فن لوله کشی شود.

کندانسور ها در چیلر هوایی متشکل از لوله های فین گذاری شده ای می باشند که با گذر بخار داغ از درون آن ها گرمای بخار به فین ها انتقال می یابد.

یعنی باید توجه کنید که چه نوع ظرفیتی از چیلر را با توجه به فضای مورد نظر خود انتخاب می کنید.

قابل نصب در فضای باز : چیلر خانگی قابلیت نصب در پشت بام یا حتی در محیط حیاط را دارد .

کنترل سرعت موتور فن در داخل یک فن کویل برای تنظیم سرمایش و گرمایش فضای مورد نظر ضروری است. وجود مبدل هایی همچون هواساز یا فن کویل در سیستم تهویه مطبوع در کنار این محصول ضروری می باشد.

پیش از ساخت چیلر، مهندسان تهویه نوین زیر ساخت های لازم برای نصب چیلر، اعم از طراحی نقشه لوله کشی های مورد نیاز و کانال های انتقال هوا را جانمایی و طراحی می کنند.

زمانی که هوا توسط فن چیلر یا فن کویل (Fan coil) خنک می شود آب کندانس شده روی کویل های چیلر به سینی زیر ان وارد می گردد و بوسیله لوله درین تخلیه می شود.

شبکه لوله کشی فن کویل ها به فرم های “برگشت مستقیم” یا “برگشت معکوس” یا ” مجموعه ای جدا” می باشد که در فصل 12 هندبوک اشری “سیستم ها و تجهیزات 2008 ” کامل شرح داده است.بسته به دمای آب سرد و رطوبت نسبی فضا این احتمال وجود دارد کویل خنک کننده جریان هوا را خشک کند و بر اثر این فرایند نیاز به تولید کندانس هایی دارد که درین شود.

سینی درین را از ورق گالوانیزه ضد زنگ ، ABS و یا استیل می سازند. در فن کویل آب سرد یا گرم سبب ایجاد هوای گرم یا سرد داخل پنل ها می شود.

سیستم های فن کویل فقط از راندمان متوسطی برخوردار هستند اما در صورت حفظ و بهره برداری مناسب، سطح خوبی از بهره وری را ارائه می دهند.

به منظور بهره وری از این موضوع توصیه می شود از درایو اینورتر در تابلو برق راه اندازی موتور برج خنک کاری استفاده نمایید.

فن کویل ها به عنوان راه حلی پویا و محتاطانه برای پاسخگویی به تقاضاها شناخته می شوند و می توانند یک محیط راحت و دلنشین برای افراد به ارمغان بیاورند.

نصب این تجهیزات به ویژه برای محیط هایی که با محدودیت فضا مواجه هستند، یک انتخاب ایده آل خواهد بود.

پس به سرعت کنترل دما در بخشهای مختلف محیط یا اتاق توسط فن کوئل کنترل می شود. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم میتوان از سیستم دو لوله یا چهار لوله برای رفت و برگشت آب به فن کویل استفاده نمود.

در فن کویل دو لوله ای 1 لوله تغذیه آب و 1 لوله برگشت داریم. که توسط دو لوله مسی بهم متصل می باشند.

ولی این امر برای ادارات، راهروی خوابگاه ها و اماکنی که رفت و آمد در آنجا زیاد است مشکل تلقی نمی شود.

به همین جهت مناسب آپارتمانهای مسکونی نمی باشد؛ و در تایم شب شرایط آسایش را بهم میزند! بیشتر مینی چیلر موجود در بازار 2.5 تا 12.5 تن تبرید معادل 30000 تا 150000 BTU/h را دارا هستند.

بنابراین چیلرهای هوا خنک باید در هوای آزاد به عنوان مثال بر روی بام ساختمان ها یا بر سطح زمین قرار گیرند تا برای خنک کاری مشکلی به وجود نیاید.

در هنگام طراحی فن کوئل با توجه به نوع کاربری ساختمان مورد نظر میتوان محل قرار گرفتن پنجره ها، درها و کلا نقشه ساختمان را به شکلی طراحی کرده و در نظر داشت تا محل فن کوئل در قسمتهایی باشد که بهترین توزیع دما به وجود بیاید.

برای یک سطح معین و میزان جریان هوا،ظرفیت کندانسور هواخنک با درجه حرارت چگالش مبرد تغییر می کند،که تحت عنوان تابعی از درجه حرارت حباب خشک ورودی می باشد.

در این مقاله از ایمن تهویه الوند قصد داریم شما را با فن کویل ( فن کوئل ) به صورت کامل در جهت نحوه عملکرد فنکویل، انواع فن کوئل، اجزا تشکیل دهنده فن کوییل و …

فن کویل ها در سیستم تهویه اصطلاحا مصرف کننده می باشند بدین ترتیب که آب گرم یا سرد را از واحد مرکزی دریافت کرده و در تهویه مطبوع استفاده می کنند.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها