بیانیه اسپوتنیک درباره برگزاری پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان سعودی

[ad_1]

خبرگزاری روسی اسپوتنیک اعلام کرد که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی روز پنجشنبه در بغداد در فضایی بسیار مثبت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، یک منبع دیپلماتیک در گفت وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان سعودی روز پنجشنبه با حضور نماینده دولت عراق در بغداد برگزار شد و روحیه بسیار مثبتی داشت.

به گزارش العالم، این منبع در پاسخ به سوالی درباره موارد مطرح شده در این نشست گفت: دو هیئت در مورد بیشتر موارد منطقه و همچنین روابط دوجانبه و امنیتی در منطقه صحبت کردند. منطقه خلیج فارس».

پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان قرار بود اسفندماه سال گذشته برگزار شود، اما پس از اعدام دسته جمعی چند شهروند شیعه توسط عربستان سعودی متوقف شد.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق هفته گذشته در جریان سفر به تهران در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان تاکید کرد: این مذاکرات ادامه داشت و برای مدتی متوقف شد. امیدواریم دور بعدی این مذاکرات بین ایران و عربستان سعودی باشد. البته مذاکرات تاکنون در چارچوب دستگاه امنیتی دو طرف بوده و در طرف ایرانی نیز نمایندگانی از وزارت امور خارجه حضور داشته اند، اما چارچوب مذاکرات بین دستگاه های امنیتی بوده است. مسائلی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود. امیدوارم جلسه بعدی به زودی برگزار شود.

فؤاد حسین گفته بود: درباره زمان برگزاری این نشست گمانه زنی هایی شده است، اما نمی توانم به صراحت درباره زمان نشست بعدی صحبت کنم، اما طرفین مایل به ادامه جلسات خود هستند.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق برای اولین بار در ماه مه 2021 اعلام کرد که عراق اعلام کرده است که ایران و عربستان سعودی میزبان مذاکرات خواهند بود و چهار دور از مذاکرات ایران و عربستان سعودی به میزبانی بغداد برگزار شد.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز ابراز امیدواری کرد که پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد به بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان منجر شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها