بلاتکلیفی سه محموله واکسن در گمرک/کسی نیامد!

[ad_1]

به گفته مسئولان گمرک، سه محموله واکسن کرونا به تازگی در فرودگاه امام خمینی (ره) وارد گمرک شده است که به دلیل عدم درخواست ترخیص نشده و البته ارسال به وزارت بهداشت ضمن اعلام رسمی، کمتر از 15 در عرض چند دقیقه با حداقل تشریفات گمرکی ترخیص می شود.

سلیمانی، مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در گفت وگو با ایسنا، درباره محموله واکسن وارداتی که اخیراً در گمرک مانده و ترخیص نشده بود، توضیح داد که گمرک واکسن ها را به انبارهای یخچال منتقل کرد.

وی گفت: 21 فروردین ماه امسال محموله ای 21 لایه ای واکسن وارد فرودگاه امام بلغارستان شد و سپس یک محموله دیگر حاوی چهار پالت در 20 فروردین ماه از آلمان وارد شد و امروز همزمان با 25 فروردین ماه 7 لایه دیگر محموله. از ژاپن آمده است.” اما برای هیچ یک از این محموله ها تاکنون درخواستی از سوی وزارت بهداشت برای تحویل و ترخیص نشده است.

مدیرکل فرودگاه امام خمینی (ره) توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه کرد و گفت: زمانی که اولین محموله در 18 فروردین وارد شد، هیچ درخواستی برای ترخیص از سوی وزارت بهداشت وجود نداشت، بنابراین از هیئت امنا پیگیری کردیم و آنها به ما اطلاع دادند. مبنی بر اینکه نامه یا مجوزی از وزارت بهداشت مبنی بر ترخیص واکسن‌های وارداتی دریافت نکرده‌اند، گمرک محموله را در انبار یخچال قرار داده است. محموله های بعدی که وارد شد، برای ترخیص واکسن توسط وزارت بهداشت یا هیئت امناء پیگیری نشد و طبق معمول برای اولین محموله آنها را به انبار منتقل کردیم.

سلیمانی خاطرنشان کرد: گمرک در گذشته واکسن را به محض ورود از پرواز خارج و در اسرع وقت به نماینده بهداشت تحویل می داد. در این زمینه اقداماتی انجام خواهیم داد، اما مشکل اینجاست که هنوز هیچکس برای تحویل و ترخیص محموله های واکسن وارداتی اقدامی نکرده و از گمرک نیز پیگیری نکرده است.

وی افزود: از آنجایی که این واکسن وارد شده است، گمرک موظف است کالا را به انبارهای سردخانه تحویل دهد.

به گزارش ایسنا، واردات واکسن کرونا به ایران از اواسط بهمن ماه سال ۱۳۹۵ و در همان زمان آغاز شد. ارونقی – معاون امور فنی گمرک ایران – وی از ورود واکسن خبر داد و اعلام کرد طی هماهنگی های انجام شده واکسن به صورت کامل و در کمتر از 15 دقیقه بدون ترخیص از گمرک با حضور ماموران گمرک تحویل و محموله ها به نمایندگان وزارتخانه تحویل می شود. سلامت

این در حالی است که بر اساس گزارش گمرک ایران، تا پایان اسفند سال گذشته حدود 158 میلیون دوز واکسن وارد ایران شده بود که به همین ترتیب از گمرک ترخیص شد.

تازه ترین واکسن های وارداتی که در گمرک نگهداری می شوند عمدتاً استرازنکا هستند، واکسنی که این روزها متقاضیان بیشتری دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها