بارزترین نشانه های ارادت اهل سنت به امام علی (ع) را می توان در اشعار عربی دید.

[ad_1]

نشست علمی تخصصی «اشعار عربی و مرثیه شاعران اهل سنت در شهادت امام علی (ع)» به همت انجمن علمی زبان و ادبیات عربی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این نشست سید محمد صادقیان، نویسنده، مترجم و پژوهشگر اهل سنت با بیان اینکه اهل سنت ارادت خاصی به اهل بیت پیامبر اکرم (ص) به ویژه دارند، اظهار کرد: امام علی (ع) از آغاز اسلام: بارزترین نشانه های این ارادت را در شعر عربی اهل سنت می توان دید.

وی در ادامه به بررسی نمونه هایی از این اشعار پرداخت و گفت: حافظ ابوالمؤید محمد باکری حنفی معروف به اخطب الخوارزم در اشعاری می گوید: علی پسر ابی طالب بزرگترین مرد و حق طلب است. تبدیل می شود. پیامبر اکرم (ص) فرمود: در شجاعت و جوانمردی چابکی جز علی نیست.

صادقیان افزود: نمونه دیگر شعر من هیثم دختر برهنه نخعیه است. می‌گوید: او در وجودش همه حسنات و فضایل داشت و محبوب رسول خدا و پروردگار جهانیان بود. قریش در هر کجا بودند متوجه شدند که تو از نظر نسب بر همه آنان برتری. وقتی رو به پدر حسین کردی، ماه شب چهاردهم را دیدی که از بالا به ما نگاه می کند. ما قبل از مرگش در خیر و شادی بودیم، او عدالت را برپا می کرد و عدالت را اجرا می کرد.

وی افزود: قاضی ابولطب طاهر بن عبدالله شافعی در پاسخ به اشعار عمران بن حطان از شعرای خوارج می گوید: من از ابن ملجم و آنچه به دروغ به او نسبت می دهید بیزارم. بدبخت فقط می خواست با کودتای خود اسلام را از بین ببرد. هرگاه به یاد ابن ملجم و حطان می افتم آنها را لعن می کنم. چگونه خداوند آنها را لعنت خواهد کرد در حالی که وقت است. شما سگهای آتشین جهنم هستید که شرع صراحتاً آن را ثابت می کند.
این نویسنده اهل سنت همچنین بیان کرد: بکر بن حماد در کتاب الحماس المغربیه آورده است: علی در عراق عرب و عجم فضایل خود را متزلزل کرده است و مصیبت او بر هر مسلمانی بزرگ و سخت است. ابن ملجم در سحر با شمشیر بد به علی سلام کرد و از ضربه زیانباری که تلاش او باعث ذلت او شده بود در شگفت بود و از آن ضربه در جهنم قرار گرفت. امیرالمؤمنین به نفع خود نجات یافت، هر چند دریای رنجی در پی مرگش بود. آگاه باشید که دنیا برای امتحان و آزمایش است و شیرینی آن با تلخی آمیخته است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها