اواپراتور پلیت سردخانه چیست؟

اواپراتور سردخانه چیست؟
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

فشار و دمای مبرد پس از عبور از شیر انبساط کاهش پیدا کرده و مبرد در حالت مخلوط مایع و گاز (دو فازی) وارد اواپراتور می­شود.

مبرد پس از عبور از شیر انبساط به شکل مخلوط مایع و گاز وارد اواپراتور می­گردد. در واقع در چیلرهای جذبی از آنجاییکه از یک سیال تراکم پذیر در سیکل تبرید استفاده می­گردد با استفاده از پمپ می­توان فشار مبرد را افزایش داد و جهت افزایش دمای مبرد نیز از انرژی حرارتی استفاده کرد. This artic​le has  been done  by GSA Content᠎ G ener ator D em​ov ersi on .

چیلر تراکمی مصرف برق بالاتر و چیلر جذبی مصرف انرژی حرارتی (گاز) بیشتری دارد. کمپرسور دابل اسکرو در مقایسه با کمپرسور سینگل اسکرو کارایی بهتری دارند ولی به علت اصطکاک بالاتر بین قطعات به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند.

با حرکت دورانی روتور مارپیچ اسکرو، گاز مبرد در فضای بین آن­ها به دام افتاده و فشار آن افزایش می­یابد.

کمپرسور سینگل اسکرو شامل یک مارپیچ دوار و یک جفت روتور است. با حرکت دورانی پیستون خلا ایجاد شده و منجر به مکش گاز از شیر ورودی می­شود در ادامه با حرکت دورانی پیستون دوار گاز پشت شیر تخلیه فشرده شده و با باز شدن شیر تخلیه با فشار و دمای بالا از کمپرسور خارج می­گردد.

ساختمان کمپرسورهای روتاری شامل یک میل­ لنگ و یک پیستون دوار است. توسط شیرهای برقی(CR1,..4) روغن به داخل محفظه سیلندر فرستاده می­شود، در محفظه سیلندر پیستون قرار دارد که با حرکت پیستون اسلایدر به حرکت درآمده و حجم گاز مبرد در قسمت ساکشن تغییر می­کند.

در داخل لوله های مسی مبرد جریان دارد و در اطراف این لوله ها و در داخل مخزن استوانه ای آب جریان دارد.

آب از مخزن خارجی به محل مصرف و از آنجا به مخزن (و نه به چیلر) باز میگردد. در بارهای جزیی چیلرهای تراکمی راندمان بالا و مصرف انرژی کمتری دارند در صورتیکه چیلرهای جذبی در بارهای جزیی قابلیت کنترل بار را ندارند.

چیلر تراکمی تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به چیلر جذبی نیاز دارد. در مدل متداول آن به وسیله جوش دادن دو صفحه بر روی هم ساخته می شود که برای عبور مبرد شیار هایی بر روی سطح صفحه ها ایجاد می گردد که به شکل برآمده از روی صفحه های اواپراتور مشخص است، به دلیل سادگی و سهولت در نظافت و نگهداری این نوع اواپراتور، کاربرد بسیار وسیعی در یخچال های خانگی و فروشگاهی دارد.

در این مدل اواپراتور سردخانه برای نگهداری محصولاتی که نیاز به انجماد ندارند استفاده می شود مثل میوه. چیلرهای تراکمی هواخنک، به چیلرهای اطلاق می شوند که کندانسور آن با هوای محیط خنک و تقطیر می شوند و چیلر های آب خنک که دارای کندانسور شل اند تیوپ باید به همراه برج خنک کننده قابلیت استفاده را دارند در حالیکه چیلرهای هوا خنک دارای کندانسور هوایی به همراه کویل فین خورده به همراه فن می باشد.

مبرد مایع شده در یک محفظه در پایین کندانسور جمعآوری میشود. 3.اواپراتور های فن دار ( خشک ): سیال مایع مبرد از درون لوله های پر پیچ و خم عبور میکند و از اطراف لوله ها هوای گرمی که از طریق فن به داخل دمیده میشود عبور میکند.

کمپرسور دابل اسکرو از دو مارپیچ تشکیل شده است که به صورت نر و ماده داخل یکدیگر می­چرخند و از آنجاییکه تلرانس بین دو مارپیچ کم است، با حرکت به جلو گاز مبرد فشرده می­شود.

به آنها مجموع چیلر تراکمی می گویند که در یک مدار بسته، ماده مبرد یا محلول آب و گلیکول، بین این چهار بخش با لوله کشی به چرخش در آمده است و عمل سردسازی هوای داخل سردخانه را انجام میدهد.

در کمپرسور اسکرو با حرکت چرخشی روتورهایی که داخل محفظه بسته قرا دارند حجم گاز مبرد کاهش و فشار آن افزایش پیدا می­کند.

جهت ادامه سیکل، مبرد که با جذب حرارت از آب افزایش دما پیدا کرده است وارد کمپرسور شده و فشار و دمای آن افزایش می­یابد.

از آنجاییکه منبع انرژی لازم جهت چیلر جذبی، انرژی حرارتی است و راندمان این دستگاه پایین است تنها در صورتیکه منبع انرژی حرارتی درحال اتلاف مانند توربین گازی، نیروگاه و …

در چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی جهت ایجاد برودت و در چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی جهت ایجاد برودت استفاده می­شود.

اصل کارکرد چیلر جذبی نیز مانند چیلر تراکمی است با این تفاوت که در چیلر جذبی به جای استفاده از کمپرسور از پمپ، ابزوربر و ژنراتور جهت افزایش فشار و دمای مبرد استفاده می­گردد.

در ژنراتور با دادن حرارت به محلول رقیق لیتیوم بروماید، آب محلول در آن بخار شده و لیتیوم بروماید غلیظ شده به ابزوربر باز می­گردد.

به عنوان خنک کننده از سیستم لیتیوم بروماید بهره می برند. محلول لیتیوم برماید غلیظ به سمت مبدل حرارتی پایینی میرود و در آنجا توسط محلول رقیق پمپ شده به ژنراتور خنک میشود.

᠎Post was c᠎re​at ed by GSA C᠎ontent  Ge᠎ne᠎ra​tor ​DEMO.

در حالت کلی پلیت کولر 10 تن از ضریب انتقال حرارت بالایی برخوردار بود و ابعاد نسبتاً کوچکی دارد، این دستگاه نسبت به مبدل های حرارتی پوسته و لوله ای از بازدهی بی نظیری برخوردار است، به اختصار می توان گفت این دستگاه از لحاظ عملکرد همانند منابع کویلی دوجداره عمل می کند.

مینی­ چیلرها در ظرفیت­های کمتر و ابعاد کوچکتری موجود هستند و از کمپرسور اسکرال در ساخت آن­ها استفاده می­شود. با حذف روغن کلیه لوله ­کشی ­های مربوط به سیستم روغنکاری حذف و به این ترتیب ابعاد دستگاه نیز کاهش می­یابد.

دانفوس | فروش کلیه محصولات دانفوس | کمپرسور های اسکرال و … این مدل اواپراتور درانواع و سایز های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

در شرایطی خاص که کندانسور جداگانه طراحی و تولید می شود، آن را بر روی بام و قسمت دیگر (شامل کمپرسور، اواپراتور و …) را در موتورخانه قرار می دهند.

کندانسور میکروچنل نسل جدیدی از کندانسورهای هوا خنک هستند، در طراحی این کندانسورها از آلومینیوم به جای مس استفاده شده است.

دمای گاز مبرد برای اواپراتور رطوبت گیر بنحوی طراحی شده که دیفرانسیل استانداردی را با دمای اشباع هوای ورودی داشته باشد.

این کویلهای سرمایشی حرارت محسوس و نهان را از هوا به آب سرد منتقل میکنند و بنابراین جریان هوا را سرد و معمولا رطوبتزدایی میکنند.

وسیله انبساطی (expansion device) یا وسیله اندازهگیری مبرد (refrigerant metering device) یا RMD جریان مبرد مایع را محدود میکند که باعث افت فشار آن و تبخیر بخشی از مبرد میشود.

سیال داخل پوسته حرارت موجود در سیال کویل گرفته و کم کم از حالت مایع به گازی تغییر فاز می دهد.

چیلر دستگاهی است که با گرفتن گرما از مایع (آب) در یک سیکل تبرید تراکمی یا جذبی، آب سرد تولید می­کند.

وظیفه کمپرسور افزایش فشار و دمای گاز مبرد در سیکل تبرید چیلر تراکمی است. اصول کار چیلر تراکمی بر اساس سیکل تبرید است.

چیلر تراکمی راندمان بالاتری نسبت به چیلر جذبی دارد. چیلر جذبی جهت نصب نیاز به فضای زیادی در موتورخانه ساختمان دارد در صورتیکه چیلر تراکمی در فضای آزاد (بام، حیاط) نصب می­شود بنابراین در صورت نصب چیلر جذبی بخشی از فضای مفید ساختمان باید جهت نصب در نظر گرفته شود.

با توجه به اینکه چیلر جذبی نیاز به برج خنک کن دارد و اساس کار برج خنک کن تبخیر آب است در چیلرهای جذبی مصرف آب بالا است که با توجه به کمبود منابع آب در کشور توصیه نمی­­شود.

چیلرهای صنعتی معمولا به صورت سیستمهای کامل پکیج شده شامل یونیت چیلر، کندانسور، ایستگاه پمپ با پمپ سیرکولاسیون، شیر انبساط، سیستم خاموشی بدون جریان و کنترل آب سرد داخلی عرضه میشوند. Th​is data was ᠎do​ne with t he he lp of GSA C ontent Generator ​DEMO.

کمپرسورهای چیلرهای تراکمی در مدل­ های مختلف روتاری، رفت و برگشتی، اسکرال، اسکرو، سانتریفیوژ، توربوکور موجود هستند. کمپرسور­های اسکرو در دو مدل سینگل اسکرو (single screw) و دابل اسکرو (double screw) موجود هستند.

کاربرد های مختلفی در چیلر ها صنایع شیمیایی و غذایی دارد. این مبدل ها به دو صورت پوسته و لوله ساخته می شوند و از ویژگی های متمایزی برخوردار می باشند و کاربرد متفاوتی دارند.

وجود پره در اواپراتور باعث افزایش انتقال حرارت مبرد با محیط می شود، تعداد پره های اواپراتور کویلی از 7 تا 14 پره در هر اینچ است.

در صورتیکه دبی آب در گردش اواپراتور به دلایل مختلفی مانند گرفتگی مدار، عمل نکردن سیستم های کنترلی از حداقل دبی لازم کمتر باشد امکان یخ زدن اواپراتور وجود دارد در این صورت هیتر ضدیخ­زدگی عمل کرده و مانع یخ زدن اواپراتور می­گردد.

در اواپراتور مبرد با جذب حرارت از آب خنک شده و این سیکل تکرار می­گردد. سپس بخار آب وارد کندانسور شده و با از دست دادن حرارت تقطیر شده و به اواپراتور بر می­گردد و سیکل تکرار می­شود.

در ادامه مبرد که در فاز گاز است، وارد کندانسور شده و با از دست دادن گرما دمای آن کاهش می­یابد و سپس وارد شیر انبساط می­گردد.

آب سرد شده از طریق سیستم لوله ­کشی و پمپ ­های مربوطه در مبدل­ های حرارتی به گردش در می­آید و با توجه به کاربری مورد نیاز منجر به خنک شدن هوا، آب یا یک تجهیز می­گردد.

اواپراتور (Evaporator) یک مبدل حرارتی است که از طریق جذب گرمای یک سیال و انتقال آن به سیال دوم ، باعث بالا رفتن دما یا گرمای نهان آن شده و در نهایت آنرا تبخیر می کند و بدین وسیله باعث خنک شدن سیال اول می شود.

1. پوسته و لوله : اواپراتور پوسته لوله همانند کندانسور یک نوع مبدل حرارتی می باشد که از تعداد زیادی لوله موازی که داخل یک پوسته جا سازی شده اند تشکیل شده است.

گاز مبرد به داخل حلزون ثابت کشیده می­شود با حرکت حلزون متحرک گاز مبرد فشرده شده و دما و فشار آن افزایش می­یابد و سپس از مرکز حلزون ثابت خارج می شود.

کمپرسور اسکرال از دو حلزون که در داخل یکدیگر قرار دارند تشکیل شده است یکی از حلزون ها ثابت بوده و دیگری متحرک است.

از پوسته (Shell)، برای عبور یک سیال (معمولا آب) استفاده میشود همچنین پوسته محلی است که لولهها در آن قرار میگیرند.

جهت تغییر حجم مبرد در فضای بین دو پیچ اسکرو از یک اسلایدر استفاده می­شود. کنترل ظرفیت با تغییر میزان گاز مبرد که در فضای بین دو مارپیچ وارد می­شود انجام می­گیرد.

وظیفه اصلی این تجهیز درون چیلر خنک کاری و انتقال حرارت بین مبرد و سیال می باشد. 2.اواپراتور صفحه ای ( پلیتی ) : از دیگر نوع اواپراتورها می توان به این نوع اشاره کرد که همانند پوسته و لوله میباشد که از چندین صفحه در کنار یکدیگر تشکیل شده است.

این صفحات آب بند میشود که به صورت زوج و فرد در صفحات سیال سرد و سیال گرم جاری میشود.

سیال مبرد با جذب حرارت از آب در اواپراتور گرم شده و به شکل بخار آب از اواپراتور خارج و وارد ابزوربر می­شود.

عمل سرد و گرم کردن آب در این نوع محصول به واسطه مصرف انرژی الکتریسیته صورت می گیرد. این نوع از اواپراتورها ساختاری فشرده دارند که امکان جاسازی آنها در فضاهای کوچک فراهم می شود.

در همین راستا مینی چیلر آپارتمانی معمولا در قالب سیستم سرمایشی طراحی و تولید می شود. از آنجاییکه لوله های کندانسور­های پر از مبرد بوده و طراحی ظریفی دارند، شستشوی کندانسور باید توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود.

در صورت افزایش سختی اب کندانسور آبی چیلر تراکمی اب خنک باعث افزایش رسوب گذاری و کاهش ضریب انتقال حرارت و افزایش فشار دیسشارژ می گردد.

در تهویه مطبوع ، سیال آبی است که به فن کویل ها و یا هواساز می رود. این نوع اواپراتور ها ، از یک رادیاتور ( کویل) به همراه فن تشکیل شده اند.

ظرفیت های پایین آن در “یخچال فروشگاهی” و “ایر کاندیشنر” و ظرفیت های بالاتر در “سردخانه” ها استفاده می شوند.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها