اجرای اقدامات عدالتخواهانه برای بازماندگان را در سال جاری آغاز کنید

[ad_1]

ایسنا/ کرمان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بقایای اقدامات قانونی گفت: برآورد می شود حدود 20 میلیون نفر در کشور اقدامات قانونی ندارند، در کمیسیون اقتصادی طرح را تصویب کردیم، نامه نوشتم. به رئیس جمهور، عموماً پذیرفته شده است، و کسانی که واجد شرایط هستند امسال سهام دریافت خواهند کرد.

محمدرضا پورابراهیمی در دیدار با پرسنل بیمارستان فاطمه الزهرا(س) با اشاره به تحلیل شاخص های عملکردی دولت هشت ساله دولت یازدهم و دوازدهم، اظهار داشت: در این راستا به بررسی شاخص های عملکردی هشت ساله دولت یازدهم و دوازدهم می پردازیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اکنون مشکل تامین ارز برای واردات است و باید در سه سال گذشته یک بار اولویت بندی شود و بعد از انقلاب تراز تجاری کشور منفی شد.

وی ادامه داد: بله، تحریم های دولت های آمریکا و اروپا که در دوره ترامپ به شدت افزایش یافت و در سال های 96 و 97 به اوج خود رسید و به نظر من عوامل تحریم بر اقتصاد ایران تاثیرگذار است، اما هنر ما در مدیریت اقتصاد کشور باید رویکرد تحریم را که تهدیدی برای اقتصاد است به فرصت تبدیل کند و این امکان پذیر است.

دکتر. پورابراهیمی تصریح کرد: شهید سلیمانی سال ها چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن در عرصه جهاد حضور داشته و در سال های اخیر تحولات منطقه ای ایجاد کرده و تفکر ضد شیعه موجود را با کمال میل به فرصتی برای مردم تبدیل کرده است. نفع نظام اسلامی تغییر کرده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: اگر به تحریم ها ضریب فزاینده ای بدهیم هر چند مجبور به اجرای آن باشیم، اوج غیرحرفه ای گری است.

وی گفت: نرخ رشد اقتصادی در طول هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم تقریباً صفر است، در حالی که هدف گذاری شده هشت درصد و نرخ فقر مطلق در کشور در ابتدای آقایان بر اساس گزارش رسمی اعلام شده است. کمیسیون اقتصادی». در صحن مجلس که چند ماهی است کار می کند به 33 درصد رسید.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه آیا دست بند تحریم های اقتصادی دشمن را بسته ایم؟ وی افزود: چون تحریم ها روی صنعت دفاعی تاثیری نداشته است و امروز ما اولین قدرت نظامی منطقه هستیم و دشمن هم می گوید، پس مشخص است که مشکل جای دیگری است.

وی با تاکید بر اینکه چشم انداز راهبردی دولت قبل این بود که مشکلات اقتصادی با نگاه بیرونی حل شود و مشکلات اقتصادی مردم به مذاکره گره بخورد، گفت: الان هم نباید از منافع کشور کوتاه بیاییم، بلکه همه سوالات را مطرح کنیم. کشور در سبد تجارت بزرگترین اشتباه و جفای جمهوری اسلامی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ملاک مجلس به عملکرد دولت به ویژه در حوزه اقتصادی بستگی دارد و اگر وزرا خوب کار کنند از آنها حمایت می کنیم و ابتدا به عملکرد ضعیف اشاره می کنیم و در صورت عدم تصمیم گیری گرفته شده، در مجلس تصمیم بگیریم.»

وی افزود: وضعیت کشور در نیمه دوم سال گذشته به تدریج بهبود یافت و نرخ رشد صادرات حدود 30 درصد افزایش یافت و درآمدهای نفتی نیز در وضعیت خوبی قرار دارد و باید مدتی طول بکشد تا شاخص ها بهبود یابد. .

پورابراهیمی گفت: بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای سال جاری رشد 3 درصدی را در اقتصاد ایران پیش بینی می کنند و این نشان از حرکت خوب در اقتصاد دارد اما با وضعیت مطلوب فاصله داریم. هنر ما باید افزایش سرعت و افزایش مقاومت نظام در مقابل توطئه های دشمن باشد، اما در مجموع جهت گیری آینده اقتصاد را مثبت ارزیابی می کنیم.

وی در خصوص مذاکرات وین گفت: اکنون آخرین گام ها برای تامین امنیت و اجرای تعهدات اقتصادی طرف مقابل در حال انجام است، اما جنگ روسیه و اوکراین بی تاثیر نبوده و باعث گسست شد و متن نهایی ضمانت نامه این است. انتظار می رود در چند هفته آینده نهایی شود.” طی یکی دو ماه آینده اخباری در برجام اعلام می شود تا جمهوری اسلامی با طرف های دیگر به توافق برسد.

پورابراهیمی در خصوص واردات خودرو نیز گفت: در بحث خودرو و برخی موارد دیگر مخالف واردات نیستیم. البته معتقدیم شاید واردات خودرو به معنای واقعی نتواند رقابت ایجاد کند اما در فضای بزرگتر تعدیل تقاضا و تقویت فضای رقابتی کار درستی است.

وی ادامه داد: مشکل اکنون تامین ارز برای واردات است و باید اولویت بندی شود و با توجه به محدودیت منابع ارزی، اولویت تخصیص منابع ارزی خودروها از سال 97 برداشته شد، زیرا در سه سال گذشته برای اولین بار در تاریخ کشور قبل و بعد از انقلاب تراز تجاری کشور منفی بوده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: پیش بینی من این است که تراز تجاری در سال جاری مثبت شود و با بهتر شدن شرایط، امکان اختصاص سهمیه برای واردات خودرو اجرایی شود، بنابراین مشکل خودرو مسائل داخلی نیست، مشکل منابع ارزی است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره مسکن ملی گفت: در بحث مسکن ملی پیشنهاد ما تمدید بازپرداخت اقساط است و برای آن به فکر چاره بوده ایم و دولت هم وارد شده است. ساختار تامین مالی را در نظر گرفت.

پورابراهیمی درباره طرح حفاظت از فضای مجازی تصریح کرد: این طرح در کمیسیون تخصصی خلاصه شد و گزارش آن قرائت شود، ابهامات و نکاتی مطرح شده و در حال بررسی است و ممکن است در کمیسیون ذی صلاح تعدیلاتی انجام شود و سپس ارجاع شود. .

وی افزود: در مجموع چون دغدغه فضای مجازی در جامعه داریم و با توجه به آسیب ها، مسائل فرهنگی، عقیدتی و مذهبی باید در این زمینه تصمیماتی اتخاذ کنیم تا آثار منفی و علاوه بر آن ظرفیت فعالیت های اقتصادی را به حداقل برسانیم. نباید کاهش یابد.” جداسازی این دو حوزه ضروری است.

پورابراهیمی تصریح کرد: ما مخالف سلب ظرفیت اقتصادی از کشور هستیم و علاوه بر آن باید برای فضای فرهنگی، مذهبی و مذهبی تصمیم گیری شود و ترکیب این دو امکان پذیر است و بسیاری از کشورها متقاضی هستند و دارند. قوانین برای این امر اما در خلاصه طرح حفاظتی هنوز از مجلس به شورای نگهبان نرسیده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه درباره باقیمانده اقدامات قانونی گفت: برآورد می شود حدود 20 میلیون نفر در کشور اقدامات قانونی نداشته باشند، این طرح را در کمیسیون اقتصادی تصویب کردیم و بر این اساس کسانی که هستند. واجد شرایط پرونده های قضایی دریافت خواهند کرد.”

وی افزود: نامه ای به رئیس جمهور داده ام و مقدمات اولیه انجام شده و در بودجه امسال به تصویب رسیده است و دولت کلیات را پذیرفته است و دولت باید آیین نامه اجرایی بنویسد و سامانه ثبتی ایجاد شود تا همه گروه های واجد شرایط می توانند ثبت نام کنند.” در اردیبهشت ماه بانک اطلاعاتی لازم را تکمیل می کنیم و امسال بیشتر انتقال انجام می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها