آیا بهره برداری از کوه «بی بی شهربانو» بیش از حد است؟

[ad_1]

در پی انتقاد رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر بهره برداری از کارخانه سیمان تهران از کوه «بی بی شهربانو» در شهر ری، رئیس اداره محیط زیست این شهر گفت: خیر. گزارشی مبنی بر تخلف دریافت نکرده ایم و برداشت این کوه طبق مجوز دریافتی انجام شده است.

به گزارش ایسنا 13 فروردین 1401 احمد صادقی – رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران – با انتقاد از برداشت ناکافی کارخانه سیمان از کوه های بی بی شهر بانو: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و اداره کل محیط زیست شهرداری تهران باید در این زمینه گزارشی تهیه کند.

در حالی که این اظهارات مطرح شد، علیرضا فاضلی ثانی – رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری – در گفت وگو با ایسنا می گوید: بر اساس گزارش های واصله و اطلاعات دریافتی از اداره صنعت و معدن، استخراج این کوه در چارچوب ضوابط محیط زیست در مجوز این معدن ذکر شده است.

این اداره با اشاره به وظیفه اداره صنعت و معدن برای ثبت و نظارت بر فعالیت های کارخانه سیمان و استخراج آن از کوه بی بی شهربانو، تصریح می کند: استخراج و بهره برداری از معادن منابع، فرآیندی است که یکی از آنها کسب محیط زیست است. مجوزها اداره صنعت و معدن در زمان صدور پروانه میزان استخراج، استخراج و استفاده از منابع را ذکر می کند و این برداشت دائما بررسی می شود. بازرسی دوره ای برداشت از وظایف وزیر صنعت و معدن است و محیط زیست تنها در صورت صدور جواز تاسیس باید نقش خود را ایفا کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری تاکید می کند: مرجع نظارت بر فعالیت معادن بر عهده اداره صنعت و معدن است. در واقع، بیشتر فعالیت های انسانی از جمله استخراج معادن برای محیط زیست مضر است. با این حال، این نمی تواند دلیل کافی برای توقف استخراج معدن باشد و ما در محیط زیست وظیفه داریم مقرراتی را برای به حداقل رساندن آسیب های زیست محیطی تدوین کنیم.

فاضلی ادامه می دهد: بر اساس گزارش های دریافتی، استخراج این معدن از سرچشمه های کوه بی بی شهربانو خارج از معیار ما نیست. این معدن دو سه دهه پیش مجوز گرفت. اگر این تصور اغراق آمیز باشد، اداره صنعت و معدن می تواند شکایت کیفری کند تا محیط زیست وارد عمل شود. بدیهی است که وزارت صنعت و معدن نیز چنین کاری انجام نمی دهد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری در پایان خاطرنشان می کند: معادن سیمان در حین فعالیت های روزمره و استخراج سنگ از انفجار استفاده می کنند. این انفجارها می توانند برای محیط زیست آلاینده باشند، بنابراین سعی می کنیم این انفجارها را به صورت روزانه یا ماهانه بررسی یا نظارت کنیم تا قدرت تخریب آنها حداقل باشد و شعاع کمتری را آلوده کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها