آگاهی از وقایع جنگ اوکراین با سیستمی جدید

[ad_1]

دانشگاه منچستر در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که کارشناسان دانشگاه‌های بریتانیا و ایالات متحده فعالیت‌های تحقیقاتی خود را برای ایجاد سریع سیستمی تغییر داده‌اند که می‌تواند جرایم در اوکراین را از حساب‌های رسانه‌های اجتماعی در این کشور گزارش کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از IO، “MOBILISE” یک پروژه از پیش طراحی شده برای اوکراینی ها در داخل و خارج از کشور است که توسط شورای تحقیقات اقتصادی و اجتماعی (ESRC) و ORA تامین می شود و برای ترویج فعالیت های بشردوستانه طراحی شده است. راه حل سریع فعلی که محققان یافته اند بدین معنی است که آنها اکنون می توانند اطلاعات مربوط به آوارگان داخلی، نقض حقوق بشر، نیازهای بشردوستانه و مقاومت مدنی در برابر تجاوز را ثبت و پیگیری کنند.

پروژه جدید محققان، داده‌ها برای اوکراین، داده‌های توییتر را با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین تجزیه و تحلیل می‌کند. این پروژه می‌تواند رویدادهای مهم را چند ساعت قبل از پخش توسط رسانه‌ها در بخش نمایش توییت‌های قابل اعتماد درباره موضوعات خاصی که مردم در توییتر دنبال می‌کنند و همچنین نقشه‌برداری مکان این رویدادها علامت‌گذاری کند. علاوه بر این، پروژه جدید بر چهار حوزه تمرکز دارد: نیازهای بشردوستانه، افراد آواره، مقاومت مدنی و نقض حقوق بشر.

دکتر. اولگا اونچ، استاد اوکراینی علوم سیاسی در دانشگاه منچستر، تشخیص داد که کدام حساب‌ها باید نظارت شوند و بنابراین فهرستی از بیش از 600 کلمه کلیدی برای بررسی سیستم ایجاد کرد.

این سیستم یک زبان زنده را توصیف می کند. برای مثال، در اعتراض ممکن است از یک اصطلاح محاوره ای در شوروی یا اوکراینی استفاده شود که سیستم آن را به رسمیت می شناسد. اولگا اونچ امیدوار است که از دو جهت به آنها کمک کند. وی گفت: «در حال حاضر، این سامانه می‌تواند با کمک سازمان‌های امدادی که منابع را به سمت افراد فراری از جنگ هدایت می‌کنند و در درازمدت با مستندسازی مداوم سوء استفاده‌ها و جنایات برای عدالت نهایی مفید باشد».

لازم به ذکر است که این سیستم می تواند به عنوان یک سیستم هشدار زودهنگام مناسب نیز عمل کند. ارنستو کالوو از دانشگاه مریلند گفت: “این یک سیستم هشدار اولیه برای گزارش نقض حقوق بشر است.” برای این کار باید دو نکته اساسی را بدانیم. اول آن چیزی است که اتفاق می افتد یا گزارش می شود و دوم اینکه چه کسی گزارش می دهد.

کالوو و همکارانش روی دوم از این دو سوال تمرکز کردند و یک سیستم “تشخیص جامعه” را برای شناسایی گروه های اصلی کاربران توییتر که در حال جمع آوری داده ها هستند، توسعه دادند، به این معنی که اکنون میلیون ها توییت روزانه ثبت می شود.

Erik Wibbels از دانشگاه دوک، عنصر پردازش زبان طبیعی پروژه را با استفاده از هوش مصنوعی و لیست کلمات کلیدی ایجاد شده توسط Onch و سایر محققان برای تجزیه و تحلیل محتوای توییت مدیریت می کند. پروفسور گریم رابرتسون از دانشگاه کارولینای شمالی و همکارانش در زمینه علوم سیاسی نیز به آنها تخصص دارند و به آنها کمک می کنند. دانشمندان دانشکده اقتصاد کیف نیز به اعتبارسنجی عملکرد سیستم کمک می کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها