آنها می خواهند صدایشان شنیده شود – ایسنا

[ad_1]

صدای آنها دیگر انتقادی نیست. آن ها خسته هستند؛ از وضعیت نامناسب و کرونایی که یک شبه آمد، اما دو سال است که مهمان کار شماست. در حال حاضر صنعتگران علاوه بر نگرانی از افزایش فروش خود، همواره باید بار از دست دادن بیمه خود را نیز به دوش بکشند.

بیمه یکی از امکاناتی است که همه در هر حرفه ای قبل از رسیدن به سن بازنشستگی برای رسیدن به آن تلاش می کنند. این در حالی است که برخی افراد در زمانی که دیگر نمی توانند کار کنند، خوش شانسی می آورند و از خدمات بیمه بهره مند می شوند. با این حال، برای اکثر هنرمندان صنایع دستی، به نظر می رسد که تحت پوشش بیمه قرار گرفتن به کوهی بلند تبدیل می شود که هنرمندان کمی با موفقیت آن را فتح می کنند.

زمان زیادی برای بررسی جزئیات است معافیت بیمه قالیبافان و صنعتگران نمی گذرد، اما هنوز تلاشی از سوی صنایع دستی کشور برای سوراخ کردن دل هنرمندانی که بدون کارفرما سرپا مانده اند، صورت نگرفته است و این در حالی است که در میان هنرمندان این حوزه درباره این جزئیات تناقض وجود دارد.

در تماس تلفنی با تعدادی از صنعتگران پیشکسوت، با این هنرمندان به گفت و گو نشستیم و گفتیم که اگر به سناریوهای غم انگیز علاقه مند هستید، دغدغه بیمه و شرایط بد زندگی شما دقیقاً مطابق میل شما خواهد بود.

نازی فیروزی یکی از هنرمندان این عرصه است. او اکنون 60 ساله است، عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت نیست و تحت پوشش بیمه نیست. او با صدایی که از تکرار مشکلات خسته به نظر می رسید به خبرنگار ایسنا گفت: آنها دیگر به فکر ما نبودند. شاید با خود فکر می کردند که ما به زودی خواهیم مرد و همه چیز تمام می شود. دوستانی را دیده ام که مشکلات بیمه ای زیادی داشته اند. دوستانی داشتم که هزینه بیمه آنها را پرداخت می کردند اما بعد از مدتی منحل شد.

وی گفت: شاید برای شما جالب باشد که بدانید آنها برای جانبازان خود پول جمع آوری می کنند تا بتوانند در بیمارستان بستری شوند. بالاخره این هنرمندان بخشی از هویت ملی ما هستند، اما به آنها توجهی نمی شود، بنابراین وقتی هنرمندی می میرد، برای برگزاری مراسم تشییع او گل می ریزند.

فیروزی افزود: به یاد دارم زمانی که به آقای احمدی نژاد گفتند هرکسی که پول دوزی بلد باشد می توان بیمه شد؛ بنابراین اگر آن افراد هنرمند نباشند، مدارس حقوق می گیرند و مدرک می دهند و فکر می کنم همه چیز تغییر کرد. زمان.”

وی با انتقاد از کارشناسان مسئول اعطای درجه های هنری به هنرمندان گفت: سال هاست تاکید می کنم که صنعتگر هم هنرمند است و می گوییم هنرمند را باید ارزیابی کرد نه اینکه خانم یا آقایی که کمتر بلد باشد. می پرسم و جواب می دهم و بعد می گویم بیا مدرک هنرت را بگیریم. این مدرک دیگر چقدر برای من خوب است؟

این هنرمند در پایان گفت: سال هاست که این را می گویم و نتیجه ای نداشت. فکر نکن اونجا نشسته ایم دست هایمان را جمع کرده و فقط ناله می کنیم. این را بارها گفته‌ایم، اما دستور اجرا نمی‌شود».

سید هاجر ندافی ماسوله او یکی دیگر از هنرمندان صنایع دستی است که در شهرستان ماسوله فعالیت می کند. حدود سه سال بعد از قطع شدن بیمه‌اش می‌گوید: «حدود شش یا هفت سال بیمه را پرداخت کردم، اما چون کمی دیر پرداخت کردم، بیمه‌ام قطع شد و این در حالی است که در رشته بافندگی، کار و کار می‌کنم. کار می کنم کارم را جلوی خانه ام می گذارم و می فروشم بیمه ام در سال 1397 باطل شد و خیلی پیگیری کردم اما به نتیجه نرسیدم «در استان گیلان کاری نداشتند و می گفتند ما می توانیم». بیمه ایجاد کنید.”

وی گفت: من آرتروز دارم و باید دارو مصرف کنم. به همین دلیل برای کار در خانه بیمه گرفتم، اما این بیمه بسیار گران است و از نظر اقتصادی برایم مقرون به صرفه نیست. من حق بیمه صنایع دستی را دارم. من که بافنده هستم و کارم صنایع دستی است چرا باید بیمه ام باطل شود؟

وی درباره تاخیر در پرداخت بیمه گفت: می گویند سه ماه دیر کردی اما من مجبور شدم خودم آن را در تاریخ 1397/02/07 پرداخت کنم، در زمان کرونا ضرر زیادی کردیم و وجود داشت. بدون توریست وضعیت الان بد نیست بازم ممنون از همراهی “متاسفانه در تعطیلات نوروز برف بارید و مسافری نیامد.”

آنها می خواهند صدایشان شنیده شود

عکس ارسالی از سید هاجر ندافی ماسوله بافنده

زیبای اسلامی سایر هنرمندان متاثر از این مشکل در حوزه صنایع دستی بیمه شده اند. وی با اشاره به معضل خواندن کارشناسان صنایع دستی به ایسنا گفت: دو سال پیش تحت عنوان بیمه قالیبافان نوین بیمه شدیم. به ما گفتند که این بیمه یک ساله است اما در همان زمان گفتند که این بیمه یک ساله است و ادامه خواهد داشت. آمدیم بیمه گرفتیم اما سال بعد درست بعد از عید متوجه شدیم که بیمه ما قطع شده است. فکر می کنم در سراسر ایران 800 نفر تحت پوشش «بیمه نوین قالیبافی» هستیم.

وی ادامه داد: گفتند درست می شود و مشورت کردند و درست شد، سال گذشته و امسال هم تکرار شد، بعید است که درست شود.

وضعیت کنونی صنایع دستی کشور کمبودی است که دلایل مختلفی از جمله ارائه آمارهای نادرست، سیاست گذاری ناکافی، ناآگاهی دست اندرکاران این عرصه و… به وجود آمده و اکنون هنرمندان را به دردسرهایی مبتلا کرده است که کمتر کسی قادر به انجام آن است. درمان پیدا کن. . . خبرنگار ایسنا همچنین با هنرمندان پیشکسوتی که به دلیل محدودیت سنی و همچنین حمایت کمتری نمی توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند، تماس گرفته است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها