آفریقا؛ قاره های ناشناخته و غیرجذاب برای دیپلماسی اقتصادی ایران

[ad_1]

در سال‌های اخیر با توجه به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آفریقا، شاهد افزایش رقابت قدرت‌های جهانی و حتی کشورهای در حال توسعه برای حضور فعال‌تر در قاره آفریقا بوده‌ایم، زیرا کشوری مانند چین به دنبال آگاهی از ظرفیت‌های خود در آفریقا بوده است. این طرح «ابتکار یک کمربند-یک جاده» را به قاره آفریقا نیز تعمیم داد، یا حتی برخی از کشورهای عربی در منطقه با برخی در این قاره قراردادهای راهبردی امضا کردند.

اما به نظر می رسد که هنوز ظرفیت های آفریقا برای دولت و مردم ایران ناشناخته است و گسترش روابط با کشورهای این قاره با وجود توانمندی های بالقوه و ملموس، چندان برای دولتمردان و تجار ایرانی جذابیتی ندارد. بر اساس تصویری که رسانه های غربی سال ها بر اساس اهداف خود از این قاره و مردم آن به افکار عمومی جهان ارائه کردند، از فقر و گرسنگی سقوط کردند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان مسائل آفریقا، این قاره را بازار مصرف مهمی در سال های آینده برای اقتصادهای اصلی جهان می دانند، چرا که برخی آمارها و بررسی ها نشان می دهد وضعیت واردات کشورهای آفریقایی در سال 2018 نشان می دهد که این کشورها در یک سال 576 میلیارد دلار وارد کرد. در میان این کشورها، آفریقای جنوبی با حدود 93 میلیارد دلار، مصر با 80 میلیارد دلار، مراکش با 51 میلیارد دلار و الجزایر با 48 میلیارد دلار، بزرگترین واردکننده این کشور است.

در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای آفریقایی، حداقل از حیث شعاری، همواره در دستور کار وزارت امور خارجه ایران در دولت های مختلف قرار داشت، دستوری که تبدیل به یک اولویت در برخی از دولت ها لااقل در عرصه سیاسی مورد آزار و اذیت جدی قرار گرفته است، از این نظر می توان به اقدامات دولت های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد و سفر آنها به برخی از کشورهای قاره و در برخی از دولت ها بر اساس نوع رویکرد دولت بر خلاف شعارها سطحی پایین بوده و برای توسعه روابط چندان اقدامی صورت نگرفته است. این سفر انجام نشد، هرچند او چندین بار در تهران میزبان چند مقام بلندپایه آفریقا بود.

دولت سیزدهم شعار اصلی خود در حوزه سیاست خارجی را سیاست خارجی متوازن و گسترش روابط با کشورهای مختلف از جمله آفریقا در عرصه سیاسی و بالاتر از همه اقتصادی عنوان کرد، زیرا توسعه روابط با آفریقا دور از ذهن است. غلبه بر آنها و ممانعت از تحقق سیاست برخی کشورهای غربی مبنی بر انزوای دیپلماتیک ایران در عرصه جهانی از سوی مقامات تصمیم گیرنده این دولت اعلام شد.

برخی از کارشناسان آفریقایی بر این باورند که همکاری با آفریقا و بهبود روابط اقتصادی با این قاره مستلزم حضور فعال اقتصادی در آفریقا، درک بهتر فرهنگ و توانایی های این قاره و اراده ملی در میان تصمیم گیرندگان برای پیشبرد این هدف است. به عبارت دیگر از جمله الزامات گسترش روابط تجاری ایران و قاره آفریقا، گسترش و توسعه روابط بانکی ایران و قاره، تقویت و توسعه بازاریابی اقتصادی، فعالیت هدفمند رایزنان اقتصادی ایران در این قاره و انتخاب سفیران توانمند ایران برای خدمت به این قاره است. کشورها گسترش حمل و نقل بین ایران و آفریقا تلاشی برای توسعه گردشگری بین ایران و کشورهای این حوزه و افزایش سفرهای دیپلماتیک مستمر است. .

آفریقا؛  قاره های ناشناخته و غیرجذاب برای دیپلماسی اقتصادی ایران

دیدار وزرای امور خارجه ایران و ایران در تهران

این کارشناسان همچنین مهم ترین موانع توسعه تجارت ایران و کشورهای آفریقایی در سال های اخیر را علاوه بر عدم شناخت دقیق توانمندی های این قاره از سوی دولت ها و بازرگانان ایرانی، نبود زیرساخت های حمل و نقل تجاری مناسب در آفریقا، کمبود ارتباطات بین بانکی و موانع انتقال پول و تضمین بین تجار و شرکت های ایرانی و آفریقایی، تجار ایرانی نسبت به وضعیت سیاسی و ثبات اقتصادی کشورهای آفریقایی، بوروکراسی وقت گیر و فرآیندهای تجاری و عدم آینده نگری و توجه به بازار رو به رشد این قاره ابراز تردید کردند.

با توجه به اهمیت گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با قاره آفریقا برای دستیابی به سیاست خارجی متوازن در گفتگو با جعفر قنادباشی کارشناس ارشد آفریقا به بررسی عملکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم در هفت ماه گذشته در حوزه تعامل با کشورهای این قاره پرداختیم.

او در این مصاحبه تاکید می کند که مهم ترین موضوع برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، موضوع گسترش تعامل و ارتباط با آنها در دستور کار سیاست خارجی در عمل و قرار گرفتن در اولویت هاست.

آفریقا؛  قاره های ناشناخته و غیرجذاب برای دیپلماسی اقتصادی ایران

جعفر قنادباشی استاد آفریقا

قنادباشی با بیان اینکه در هشت سال گذشته گسترش تعامل با آفریقا جزو اولویت ها نبوده و به نوعی می توان گفت که جز در موارد خاص از دستور کار سیاست خارجی خارج شده است، گفت: اسلامی و مسلمان یکی از اولویت های سیاست خارجی است و در این زمینه با توجه به اینکه تقریباً همه کشورهای آفریقایی عضو جنبش عدم تعهد و بیش از نیمی از آنها عضو سازمان همکاری اسلامی هستند، گسترش تعاملات یکی از اولویت هایی است که وزارت امور خارجه به آن اشاره کرده است.

وی با بیان اینکه برای گسترش تعامل با قاره آفریقا باید سفرای قوی انتخاب و این سفرا برای پیشبرد این سیاست فعال شوند، افزود: در این زمینه باید تبادلات دیپلماتیک بین ایران و کشورهای هدف آفریقایی افزایش یابد. “ بار دیگر باید ظرفیت های آفریقا به ویژه در حوزه اقتصادی مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد و برنامه ریزی جدی تری برای گسترش تعامل با این قاره صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می کنید دولت سیزدهم در چند ماه اخیر از زمان روی کار آمدن چه کرده است، گفت: نباید انتظار کار خارق العاده از دولت در یک دوره شش ماهه داشته باشیم و دستگاه دیپلماسی در این زمینه داشته باشیم. وزیر امور خارجه در ماه‌های اخیر با برخی از وزرای امور خارجه کشورهای آفریقایی گفت‌وگوی تلفنی داشته و در حاشیه برخی از اجلاس‌ها با چند تن از همتایان خود از کشورهای آفریقایی مشورت کرده و هیئت‌هایی از آفریقا نیز به تهران آمده‌اند. رئیس جمهور در حاشیه اجلاس سران اپک گاز در قطر با تنی چند از مقامات آفریقایی حاضر در اجلاس از جمله رئیس جمهور موزامبیک دیدار و بر سیاست دولت سیزدهم برای توسعه روابط با چندین کشور آفریقایی تاکید کرد.

وی گفت: علاوه بر تعاملات و فعالیت های سیاسی، باید با توجه به ظرفیت های موجود، به گسترش روابط اقتصادی با آفریقا نیز توجه داشته باشیم. وی افزود: با توجه به شرایط تحریم در کشور، آفریقا بازار بسیار خوبی برای صادرات ما در حوزه خدمات فنی و مهندسی و سایر حوزه های فناوری به آفریقا است و از توانمندی های آفریقا به ویژه در زمینه استفاده خواهیم کرد. کشاورزی.

این کارشناس ارشد امور آفریقا بیان کرد گاهی آرای کشورهای آفریقایی در سازمان های بین المللی بسیار تعیین کننده است و شایسته است با این کشورها همکاری کنیم تا زمینه استفاده از آرای این کشورها بر اساس دیدگاه و منافع خود در نهادهای بین المللی فراهم شود و زمینه را تا حد امکان فراهم کنیم، افزود: از سوی دیگر ما عضو ناظر اتحادیه آفریقا و ما نیز در جلسات آن شرکت می کنیم.

آفریقا؛  قاره های ناشناخته و غیرجذاب برای دیپلماسی اقتصادی ایران

رؤسای جمهور ایران و موزامبیک در قطر دیدار کردند

قنادباشی گفت: طی شش ماه گذشته رئیس جمهور و وزیر امور خارجه هنوز به آفریقا سفر نکرده اند، اما بر اساس اخبار منتشر شده برنامه ریزی هایی در این زمینه برای انجام سفرهای دوره ای به این منطقه در حال انجام است. ، آقای. روحانی در هشت سال ریاست جمهوری خود به آفریقا سفر نکرد، در حالی که آقای روحانی. آقای هاشمی خاتمی و آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران سفرهای دوره ای به آفریقا داشته و انجام داده است. سفر در این سطح بسیار مهم است. علاوه بر این، همانطور که گفته شد، نباید به سفرهای دیپلماتیک محدود شود، بلکه باید برنامه ریزی جدی برای شناخت دقیقتر آفریقا از جمله بازار آن در دستور کار قرار گیرد و سفارتخانه های ایران در کشورهای آفریقایی نسبت به گذشته فعالتر باشند و دستور کارهای مشخصی در دستور کار قرار گیرد. در این زمینه تعریف شده است. به آنها داده شود.

قنادباشی با اشاره به حضور پررنگ برخی از کشورهای غربی در آفریقا افزود: در سال‌های اخیر شاهد حضور جدی‌تر کشورهایی مانند چین، ترکیه و ژاپن، هند، مالزی در آفریقا و حتی در بین این کشورها بوده‌ایم. سرزمین اصلی.” رقابت وجود دارد، زیرا آنها به خوبی از توانایی ها و پتانسیل آفریقا در دوره جدید آگاه هستند و این چیزی است که ما نباید از آن غافل شویم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها